Stuhia lëviz me 515 kilometra në orë! Zbulime të mahnitshme rreth Jupiterit

Mos i humb

Teleskopi Hapësinor James Webb sjell çdo ditë imazhe të pabesueshme nga skajet më të largëta të hapësirës, ​​por disa nga imazhet më të mira janë ato të Sistemit Diellor.

Shembulli i fundit i kësaj janë imazhet e rrjedhave të stuhive në Jupiter, sipas Space.com. Duke studiuar imazhet e këtij planeti, një ekip studiuesish zbuluan se në planet ka stuhi të shpejta që janë rreth 4800 kilometra të gjera dhe lëvizin me një shpejtësi prej 515 kilometrash në orë. Kjo është diçka që nuk është parë më parë.

“Kjo na befasoi plotësisht”, tha Ricardo Hueso, një studiues nga Universiteti i Vendit Bask në Bilbao dhe autori kryesor i studimit të botuar në revistën “Nature Astronomy”.

“Është e mahnitshme për mua që, pas monitorimit të reve dhe erërave në Jupiter nga observatorë të ndryshëm, ka gjithmonë diçka të re që mund të mësojmë”, tha Lee Fletcher, një studiues pranë Universitetit të Leicesterit dhe një nga autorët e studimit.

Sipas gjetjeve të ekipit, kjo stuhi reaktive e sapo zbuluar, e cila lëviz dy herë më shpejt se një uragan i kategorisë 5 në Tokë dhe ndodhet mbi ekuator, mund të sigurojë njohuri të reja në atmosferën e trazuar të planetit.

Imazhet e bëra nga Webb mund t’i ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë se çfarë po ndodh në retë e Jupiterit.

“Atë që ne e kemi parë gjithmonë si pjesë të paqarta të atmosferës, tani e shohim qartë dhe qartë dhe mund t’i ndjekim këto lëvizje së bashku me rrotullimin e shpejtë të planetit”, tha Hueso.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit