Supa me Oriz dhe Mish Pule – Perfektja Kundër Virozave

Mos i humb

Nuk ka asnjë armë më të fortë se supa për të mbajtur larg gripin dhe virozat.

E pasur me vitamina dhe minerale nga lëngu i mishit, supa forcon imunitetin e organizmit

Lëngu i pulës që mpikset me vezë dhe merr shije nga lëngu i limonit, është një kombinim i përdorur për breza të tërë.

Kjo supë nuk e ka marrë famën kot. Lëngu i saj kremoz që ka trashësinë e duhur dhe shijen më të mirë, është ai që bën mrekullira për trupin.

Provojeni recetën që ju sugjeron AgroWeb.org dhe rigjallëroni organizmin në këtë ditë të ftohtë.

Përbërësit

  • 1 gotë me oriz
  • 4-5 gota ujë
  • 500 – 600 g mish pule
  • 3 vezë
  • 4-5 lugë gjelle me lëng limoni
  • Kripë
  • Piper i zi
  • Një tufë majdanoz i grirë

Përgatitja

Hapi i parë i përgatitjes së kësaj recete është vendosja e mishit të pulës për të zierë.

Përpara sigurohuni që a keni larë mirë dhe ta keni ndarë në copa pulën.

Ndërkohë AgroWeb.org ju sugjeron që të nxirrni vezët nga frigoriferi dhe t’i rrihni lehtë në një tas.

Lërini në temperaturë ambienti kështu do të jenë gati që t’i përdorni kur të vij koha.

Pulës hidhini pak kripë në mënyrë që mishit ë marrë shije sa duhet.

Provojeni me një pirun nëse mishi i pulës është zbutur dhe zierë plotësisht.

Tek tenxherja me lëngun e pulës hidhni orizin dhe lëreni që të ziejë.

Mishin e pulës ndajeni në copa të vogla dhe hidheni përsëri tek tenxherja.

Tek vezët shtoni lëngun e limonit dhe përzjejeni mirë me telin e kuzhinës derisa përbërësit të jenë lidhur.

Merrni vezët dhe hidhini pak nga lëngu i pulës, mos harroni që ta përzieni gjatë gjithë kohës.

Kjo metodë mundëson që vezët të arrijnë ngadalë temperaturën e lëngut të pulës .

Kur të keni shtuar rreth 3-4 lugë gjelle me lëng tek vezët, keni arritur masën e duhur.

Duke e përzierë me një tel kuzhine lëreni në zjarr derisa të kthejë valë.

Supa dalëngadalë do të fillojë të trashët dhe lëngu i saj do të marrë një ngjyrë të bardhë kremoze.

Por kini kujdes: mos ndaloni së përzieri supën në asnjë moment.

Kur ajo të kthejë valë, provoni orizin, pasi ai nuk duhet të zbutet e të bëhet i ujshëm.

Nëse ka fortësinë e duhur, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe spërkateni me piper dhe majdanoz të grirë.

Shërbejeni të ngrohtë dhe do të mrekulloheni me shijen e saj.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit