Tensioni Turqi-Greqi, Lavrov: Çdo shtet gëzon të drejtën sovrane për të përcaktuar shtrirjen e ujërave territoriale deri në 12 milje detare

Mos i humb

Kosovë : Shënohen 609 raste të reja dhe 13 të vdekur nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590...

Trump autorizon tranzicion në administratën Biden

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi mbrëmë vonë se po këshillon ekipin e tij të fillojë “protokollet fillestare” për një tranzicion në administratën...

Lëndë plasëse objektit në ndërtim në Lezhë, policia jep detajet

Një shpërthim me lëndë plasëse është regjistruar mbrëmë në Lezhë. Ditën e djeshme rreth orës 20:45, në rrugën e...

Këto ushqime mund t’i përdorni edhe për të pastruar shtëpinë!

Solucionet që përdoren për pastrimin e shtëpisë, nuk janë gjithmonë aq efektive sa tregohen në reklama. Ndonjëherë, produktet bio, janë më të...

Pak orë para takimeve me Nikos Dendias, minister i Jashtëm dhe Kyriakos Mitsotakis, kryeministër i Greqisë, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka dhënë një intervistë për Agjencinë shtetërore të lajmeve amna.gr dhe gazetarin Dhimitris Manolis.

I pyetur për Turqinë dhe konkretisht demarkacionin e zonës detare midis dy vendeve fqinje, Lavrov ka theksuar me qartësi se kryhet në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, duke u referuar në konventën e OKB Kur bëhet fjalë për shënjimin e zonës bregdetare midis vendeve fqinje, kjo duhet të zgjidhet në përputhje me ligjin ndërkombëtar, theksoi ai në një intervistë për APE-MPE me rastin e vizitës së tij në Athinë sot, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov referencë e qartë për Konventën e OKB-së mbi të Drejtën e Detit.

I referuar konkretisht në çështjen Greqi-Turqi, Lavrov ka pohuar se pozicioni i Rusisë, që ka nënshkruar Konventën në vitin 1982, bazohet në rregulloren e përfshirë në këtë traktat dhe vëren se neni 3 i Konventës parashikon se çdo shtet gëzon të drejtën sovrane për të përcaktuar shtrirjen e ujërave territoriale deri në 12 milje detare.

Ministri i Jashtëm rus është referuar në çështje të tjera të marrëdhënieve dypalëshe, për Qipron, Turqinë si dhe për konfliktin dhe ofensivën e Azerbajxhanit në Nagorno Karabakh, duke theksuar veç të tjerave se «Rusia dhe Turqia po punojnë për të zgjidhur konfliktet në të gjitha fushat e tensionit të përmendura. Në të njëjtën kohë, ne nuk e fshehim faktin se pozicionet tona në zgjidhjen e disa mosmarrëveshjeve të caktuara rajonale mund, për arsye objektive, të jenë shumë të ndryshme”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

15 të vdekur dhe 775 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903...

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar, Ministrja e Arsimit: Klasat e arsimit fillor dhe maturantët vijojnë në mjediset fizike

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se nga 1 dhjetori klasat e arsimit fillor dhe maturantët do të vijojnë mësimin në...