Tridhjetë vjet nga rënia e murit të Berlinit, Merkel: Europa duhet të mbrojë demokracinë dhe lirinë

Mos i humb

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Kosova regjistron 14 viktima dhe 555 të infektuar me koronavirus në 24 orë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të mërkurën 555 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,340 mostrave.

Rama jep lajmin: Kolaudimi i kalon shtetit, ja risitë lehtësuse për drejtuesit e automjeteve

Kryemistri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka dhënë lajmin se kontrollit teknik të mjeteve rrugore (kolaudimi) tashmë do të kryhet nga shteti....

Festa e Pavarësisë/ Lavrov uron Ramën dhe kërkon bashkëpunim: Aktivizimi i kontakteve midis MPJ-ve do kontribuojë në zhvillimin e marrëdhënieve

Një tjetër mesazh urimi nga Rusia me rastin e festës së Pavarësisë. Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov i ka dërguar një...

Kancelarja gjermane Angela Merkel, dhe vetë me origjinë nga Gjermania Lindore, foli në këtë tridhjetë vjetor të rënies së murit të Berlinit për dallimet që ende ekzistojnë akoma mes pjesës së vendit ku ajo u rrit dhe Gjermanisë Perëndimore.

“Për barazinë do të duhen 50 vjet ose më shumë“, është shprehur Merkel në një intervistë për Sueddeutsche Zeitung (zydojcce caitung) në lidhje me përvojën e saj si qytetare e RDGJ për 35 vjet.

Kancelarja rrëfeu për të parën herë sesi shkoi ne Konstanca për studime dhe u frikësua.

“E pyesja veten atëherë nëse ishte e sigurtë për një grua që të flinte vetëm në një hotel në Perëndim. Unë thjesht nuk e kisha përvojën e lirisë”, u shpreh gruaja që sot drejton vendin.

“Jeta në RDGJ ishte disi e rehatshme, sepse dihej që disa gjëra nuk influencoheshin dot, ka shtuar ajo.

Intervistuesit i vunë në dukje faktin që shpesh është fajësuar se ka përfaqësuar shumë pak europiano-lindoret.

“Kur hyra në politikë, përfaqësoja një ekzemplar të çuditshëm që përmbante një mori gjërash: unë isha protestante, një grua, atëherë akoma e re, vija nga lindja dhe isha shkencëtare. Të gjitha këto gjërat që nuk ndodhin shpesh në CDU. Për këtë arsye unë nuk mund të përfaqësoja të gjithë përbërësit e pakicës njëkohësisht”, ka qene shpjegimi i saj.

Merkel e mbylli fjalën e saj duke thënë se Europa duhet te mbroje demokracinë dhe lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...