Turqia e sheh si një përparësi strategjike anëtarësimin në BE

Mos i humb

Festa e Pavarësisë, Pompeo mesazh urimi: SHBA pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.

Belgjika regjistron 86 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi, 576 599 të infektuar në total

Belgjika është një tjetër shtet europian, ku numri i të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusii ka njohur rritje të konsiderueshme.

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).

Ndërroi jetë Hajrullah ef. Hoxha

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njoftojmë opinionin e gjerë se në orët e para të mëngjesit të sotëm, në moshën 81...

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın tha se Turqia e sheh si një përparësi strategjike anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe se liderët e BE-së këtë marrëdhënie duhet ta shohin me një mendje strategjike, transmeton (AA).

Kalın zhvilloi një vizitë në Bruksel para Samitit të Liderëve të BE-së që do të zhvillohet më 10-11 dhjetor.

Në kuadër të vizitës së tij, Kalın u takua me Maryam Van den Heuvel, kryekëshilltaren për politikën e jashtme të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, me Bjoern Seibert shefin e kabinetit të presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe me Helga Schmid sekretaren e përgjithshme të shërbimit për marrëdhënieve me jashtë të BE-së.

Në bisedimet ku u diskutuan çështje të tilla si marrëdhëniet Turqi-BE, Mesdheu Lindor, Libia, Siria dhe Karabaku, zëdhënësi Kalın përsëriti se duhet të ndërmerren hapa konkretë në fushat për përditësimin e Unionit Doganor, marrëveshjen e migracionit, liberalizimin e vizave dhe dialogun politik.

Kalın nënvizoi nevojën për ide të reja për zgjidhje të drejtë dhe të përhershme në Qipro dhe se Turqia është e gatshme të fillojë bisedime eksploruese me Greqinë. Po ashtu Kalın u ka përcjellë bashkëbiseduesve të tij se Turqia do të vazhdojë qëndrimin e saj konstruktiv për të mbrojtur paqen dhe stabilitetin.

“Rëndësia e marrëdhënieve strategjike Turqi-BE po rritet gjithnjë e më shumë”, tha Kalın, i cili shtoi se ka nevojë për hapa të rinj dhe konkretë që do t’u ofrojnë një dinamizëm të ri marrëdhënieve Turqi-BE dhe të cilët do të rrisin bashkëpunimin dhe do të forcojnë marrëdhënien e besimit reciprok.

Ai potencoi se BE-ja duhet të përmbushë përgjegjësitë që ka mbi çështjet rajonale dhe që dialogu dhe bashkëpunimi për zgjidhjen e problemeve rajonale është në interesin e të gjitha palëve.

Duke vënë theksin se Turqia e sheh si një përparësi strategjike anëtarësimin në BE, zëdhënësi Kalın tha se duke lënë mënjanë paragjykimet politike liderët e BE-së duhet ta shohin me një mendje strategjike marrëdhënien Turqi-BE.

Pasi ka tërhequr vëmendjen se nuk duhet të lejohet që mosmarrëveshjet dypalëshe të marrin peng dhe të lodhin marrëdhëniet Turqi-BE, Kalın vuri theksin mbi rëndësinë që të kalohet sa më parë në axhendë pozitive në marrëdhëniet Turqi-BE, rëndësia strategjike e së cilës sa vjen e rritet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Draft raporti i PE: Politika të krijojë klimë besimi, thelbësore zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në...

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).