Turqia vazhdon të mbetët ndër investitorët më të mëdhenjë në Kosovë

Mos i humb

Mbaron protesta tek ministria e Jashtme, zhvendoset tek kryeministria (trazira në zonë)

Ka mbaruar protesta tek ministria e jashtme e PDIU dhe tashmë grupi po shkon drejt kryeministrisë, ku kreu i qeverisë do të...

Arrestohen 2 persona, pezullohen 22 patenta gjatë 24 orëve në Tiranë

Dy drejtues mjetesh janë vënë në pranga gjatë 24 orëve në Tiranë për drejtim mjeti në gjendje të dehur që varionin nga...

Meta me tone të ashpra: Pas shkeljes brutale të ‘5 qershorit’ mund të shkojmë drejt katastrofës! Ora e përballjes po afron

Presidenti Ilir Meta e nis ditën e sotme me një mesazh të fortë, teksa shprehet se “Dita Ndërkombëtare për Çrrënjosjen e Varfërisë,...

1500 specializantë i shtohen sistemit shëndetësor

Sot sistemit shëndetësor i janë shtuar 1500 specializantë. Kështu ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë...

Turqia po vazhdon të mbetët investitori më i madh në Kosovë pas Gjermanisë dhe Zvicrës.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës deri më 31 mars 2020, totali i investimeve kumulative direkte nga Turqia në Kosovë është 430.8 milionë euro.

Meqenëse vlera e investimeve turke në sektorët si patundshmëri dhe ndërtimtari është e ulët, kontributi i investimeve turke në ekonomi është dukshëm i lartë.

Investimet turke kryesisht fokusohen në sektorin e energjisë, atë të financave, transportit ajror, logjistikës dhe prodhimtarisë.Përveç investimeve direket, Turqia dhe Kosova kanë edhe shkëmbime tregtare.

Të dhënat e Tregtisë tregojnë se një nga partnerët më të mëdhenj tregtarë të Kosovës së bashku me Gjermaninë është edhe Turqia.Sipas të dhënëve nga Oda Tregtare kosovaro-turke dërguar për lajmi.net, vetëm në tetë mujorin e këtij viti importet e Kosovës nga Turqia kapin vlerën e 255 milionë euro.

Ndërsa po në këtë periudhë, produkte me vlerë 6.7 milionë euro u eksportuan në Turqi.

Megjithatë kjo ode thotë se me nënshkrimin e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë me Turqinë, duke marrë parasysh e hapjen e një tregu prej 80 milionë banorëve parashikohet rritje graduale e eksporteve të Kosovës.

“Sidoqoftë, me nënshkrimin e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë me Turqinë, duke marrë parasysh e hapjen e një tregu prej 80 milionë banorëve parashikohet rritje graduale e eksporteve të Kosovës. Pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes, në tetë muajt e parë të vitit 2020, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, shohim se vlera e eksporteve drejt Turqisë është rritur 76%”, kanë thënë nga Oda Tregtare kosovaro-turke.

Kurse në vitin 2019, Importet totale të Kosovës nga Turqia kapën vlerën e 431.5 milionë eurove, pra Turqia mbuloi 12.3% të importeve totale.Por, sipas tyre, për shkak të kapaciteteve të ulëta të prodhimit në Kosovë, nivelet e eksporteve në Turqi në vitin 2019 mbetën shumë të ulëta dhe ishin 8 milionë euro.

Ndërkohë disa nga kompanitë me kapital më të madh financiar i janë dhënë më koncesion konsorciumeve turke.

Konsorciumi turko-francez, Limak –Aeroport de Lyon, në vitin 2010 ka marrë me koncesion për 20 vjet Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, me obligimin që të investojë mbi 100 milionë euro.

Po ashtu në vitin 2012, konsorciumi turk Limak–Çalik privatizoi rrjetin kosovar të shpërndarjes dhe furnizimit me energji elektrike, duke e blerë atë për 26.3 milionë euro.

Bechtel-Enka, konsorciumi amerikano-turk, ka bërë ndërtimin e dy autostradave, atë që lidhë Kosovën me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me një vlerë mbi 1.6 miliard euro.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.