Ulje e detyruar, helikopteri ushtarak shqiptar zbarkon në Itali/ Media italiane: Një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve

Mos i humb

Nis faza e fundit/ Kandidatët për ‘FBI-në shqiptare’ i nënshtrohen testit të poligrafit

Kandidatët e kualifikuar në garën si agjentë të FBI-së shqiptare (Byronë Kombëtare të Hetimit, BKH) kanë nisur sot testin e poligrafit, apo...

Ish-gjyqtari Simmons do të dëshmojë para deputetëve për shkeljet e rënda të EULEX-it

Malcolm Simmons, ish-president i gjykatësve të EULEX-it do të dëshmojë para Komisionit për Legjislacion dhe Imunitete. Vendimi është marrë...

Rama në ministerialin e OSBE-së: Jemi në krizë në përkeqësim. Qëndrimi i luftës së ftohtë duhet të lihet pas krahëve njëherë e përgjithmonë

Kryeministri Edi Rama ka drejtuar sot takimin e 27-të të Këshillit Ministerial të OSBE-së në cilësinë e kryetarit të radhës të Organizatës...

Dyshonte se ishte prekur me Covid-19, burri tenton vetëvrasjen, pret damarët në banesën e tij në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur gjatë natës së kaluar në Tiranë.  Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten,...

“Është një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve. Panorama e shkëlqyeshme e një fushe të Casentino dhe më pas një helikopter i Forcave Ajrore Shqiptare në mes të saj. Po pse helikopteri u gjend atje? Këtë mëngjes, pasi po kthehej në shtëpi nga Franca, helikopteri pati një avari dhe duhej të bënte një ulje emergjente në fshatin Poppi. Menjëherë autoritet vendase shkuan për ndihmë. Katër anëtarët e ekuipazhit janë mirë, por procedurat për të riparuar dështimin kanë qenë të gjata dhe komplekse “, kështu e nis lajmin italiania arezzonotizie.it.

Rreth orës 11, Karabinierët e Bibbiena të udhëhequr nga kapiteni Giuseppe Barbato ndërhynë në një tokë të Cerromondo, komuna e Poppi. Një qytetar sapo kishte raportuar uljen e një helikopteri të huaj.

Autoritetet identifikuan ekuipazhin e një helikopteri ushtarak shqiptar me dy oficerë në bord, përfshirë pilotin dhe komandantin.

Mësohet se nxehja e tepërt e njërit prej motorëve shkaktoi uljen emergjente të helikopterit.

“Shkathtësia dhe gatishmëria e pilotit shmangi më të keqen. Nuk ka dëmtime në mesin e anëtarëve të ekuipazhit, dhe as dëme në strukturat e helikopterit,” shpjegojnë Karabinierët e Bibbiena.

Ndërkohë ushtarakëve shqiptarë u është bërë tamponi para se të niseshin në Francë dhe kanë rezultuar negativ, por në marrëveshje me ASL, ata do t’i nënshtrohen një tamponi të ri.

Teknikët e specializuar do të ndërhyjnë për të vlerësuar masën e dëmit në helikopter. Marrëveshjet janë duke u zhvilluar midis autoriteteve shqiptare dhe italiane për rikuperimin e tij, ndërkohë ai është i sigurt dhe monitorohet duke mos lejuar asnjë që t’i afrohet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...