Vaji i Peshkut – Përse Duhet Të Tregoni Kujdes Me Vitaminat D, E dhe A

Mos i humb

Trump do të heq Sudanin nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se Sudani do të hiqet nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit pasi të paguajë qindra...

Cili është zakoni që e bën një student të keq

Studimi dhe veçanërisht përsëritja është alfa dhe omega tek studenti për të pasur performancë të mirë në mësimet e tij. 

Francë, bastisje në shtëpitë dhe rezidencat e zyrtarëve të lartë

Sot herët në mëngjes janë kryer bastisje nëpër shtëpitë e disa zyrtarëve më të lartë francezë në kuadër të hetimit për luftimin...

“Kjo është çështje jete”, Basha: Ja pse është rritur numri i infektimeve me COVID-19. 5 pikat e PD, plani kundër krizës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një konferencë për mediat deklaroi se arsyeja e rritjes së numrit të rasteve me COVID-19...

Vaji i peshkut është yndyra që merret nga indet e peshkut siç është harenga, peshku ton, skumbria dhe sardelet.

Nganjëherë, vaji prodhohet edhe nga mëlçia e peshqve të tjerë siç mund të jetë merluci.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon ngrënien e 1-2 racioneve me peshk në javë.

Ky rekomandim bazohet në idenë se acided yndyrore omega-3 ofrojnë shumë përfitime shëndetësore dhe mbrojnë organizmin nga sëmundjet.

Por, nëse nuk konsumoni një ose dy racione me peshk në javë, atëherë suplementët ju ndihmojnë të merrni dozat e nevojshme të acideve omega-3.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, rreth 30% e vajit të peshkut përbëhet nga acidet yndyrore omega-3.

Pjesa e mbetur prej 70 përqind përbëhet nga yndyrna të tjera.

Një aspekt i rëndësishëm i konsumit të vajit të peshkut është ndërveprimi i tij me tre vitamina kryesore.

Vaji i Peshkut- Përse Duhet Të Tregoni Kujdes Me Vitaminat D, E dhe A

Vitamina D tek vaji i peshkut përthithet më mirë nga trupi, ndërkohë që ka shqetësime për mënyrën se si vaji i peshkut ndërvepron negativisht me vitaminën A duke shkaktuar toksicitet të saj dhe shteruar depozitat e vitaminës E.

Vitamina D

Vitamina D është thelbësore për shëndetin e kockave, rregullimin e hormoneve, reagimet imunitare dhe mbajtjen nën kontroll të tensionit të gjakut.  Lëkura prodhon vitaminën D-3 kur ekspozohet ndaj diellit. Nëse gjatë periudhës së ekspozimit të zgjatur ndaj diellit njeriu konsumon sasi të tepërta të vajit të peshkut, atëherë ai ose ajo rrezikohen nga një overdozë ose toksicitet të vitaminës D.

Simptomat e kësaj të fundit përfshijnë të përzierat, dobësim të kockave dhe rrezik të shtuar të formimit të gurëve në veshka,

Toksiciteti i Vitaminës A

Vitamina A tretet në yndyrë por në sasi të tepërta, ka një efekt toksik, veçanërisht tek mëlçia.

Duke qenë se vaji i peshkut është i pasur me vitaminë A, konsumi në sasi të mëdha për disa javë apo muaj me rradhë rrit rrezikun e simptomave të toksicitetit siç janë: të përzierat, të vjellat, humbja e oreksit, tharjen e lëkurës, humbjen e dendësisë kockore dhe çrregullimeve të sistemit nervor.

Niveli i toleruar i vitaminës A për të rriturit është 10,000 njësi në ditë.

Shterimi i Depozitave të Vitaminës E

Vaji i peshkut ka një ndikim negativ tek nivelet ose depozitat e vitaminës E.

Kjo është vënë re sidomos tek njerëzit që marrin suplementë për një kohë të gjatë.

Vaji i peshkut shfrytëzon vitaminën E që të përthithet nga organizmi dhe kjo është arsyeja përse gjatë terapisë me vaj peshku, marrja e një suplementi të vitaminës E është një ide e mirë.

AgroËeb.org ju sugjeron që përpara nisjes së një terapie me suplementin e vajit të peshkut të konsultoheni me një mjek për të marrë përfitimet maksimale dhe shmangur reagime apo efekte anësore negative.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe...