Valë e re ikjesh nga Kosova? Dy autobusë me të rinj largohen nga vendi!

Mos i humb

“Covid-19, përballja e madhe e shekullit”, Tritan Kalo zbulon “surprizën” në prag të pensionit, mesazh politikës dhe kritikëve

Mjeku i njohur, Tritan Kalo, shkruan në “Facebook” se përballja me pandeminë e koronavirusit ishte një “surprizë” për të në prag të...

Zvicër: 3802 raste të reja dhe 107 të vdekur nga Covid-19

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton 3.802 raste të reja që kanë rezultuar pozitive për virusin korona në 24 orët e fundit.

Gjykata e Korçës shpall moskompetencë për çështjen e Zani Caushit, avokati: Do e çojmë në Strasburg

Avokati i Zani Caushit ka zbuluar se tashmë që Gjykata shpalli moskompetencë çështja do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut.

Rama në ministerialin e OSBE-së: Jemi në krizë në përkeqësim. Qëndrimi i luftës së ftohtë duhet të lihet pas krahëve njëherë e përgjithmonë

Kryeministri Edi Rama ka drejtuar sot takimin e 27-të të Këshillit Ministerial të OSBE-së në cilësinë e kryetarit të radhës të Organizatës...

Komuna e Kamenicës nga dita në ditë po zbrazët nga rinia dhe fuqia punëtore.

Sonte nga ora 21:30 është planifikuar nisja e dy autobusave me të rinj në drejtim të Kroacisë, për të siguruar vend pune.

Qazim Jashari, banor i kësaj komune ka deklaruar për televizionin T7 se sonte do ta përcjell djalin e vëllait të tij për Kroaci, në mungesë të vendeve të punës në Kosovë.

“Sonte niset djali i vëllait për Kroaci. Pagesat atje janë më të mira se sa këtu. Përveç tij kam edhe të afërm tjerë që kanë udhëtuar jashtë vendit”, tha Jashari.

Deri më tani janë rreth 800 të rinj që kanë marrë rrugën drejt vendeve të jashtme për një vend pune. Migrimi i tyre, raportohet se po bëhet në mënyrë legale, derisa thuhet se vendet e punës po i siguron një kompani ndërmjetësuese nga Kamenica.

Kronikën mund ta ndiqni nga minuta 2:00:

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...