Vazhdon kriza në Indi, raportohet numër i lartë i të vdekurve nga COVID-19 – ndërhyn edhe ushtria

Mos i humb

Numri i të vdekurve në Indi nga coronavirusi është afër arritjes së numrit 200,000 me 2,771 viktima të tjera të raportuara vetëm në ditën e fundit, ndërsa forcat e saj të armatosura kanë premtuar ndihmë urgjente mjekësore për të ndihmuar në luftën kundër rritjes marramendëse të infeksioneve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjatë 24 orëve të kaluara, India regjistroi 323,144 raste të reja të martën, me spitalet e tejngarkuara që larguan pacientët për shkak të mungesës së shtretërve dhe furnizimeve me oksigjen.

India, shtëpia e afërsisht 1.3 miliard njerëzve, deri më tani ka raportuar 17.64 milionë infeksione me COVID-19 dhe 197,894 vdekje, por ekspertët besojnë se rezultatet janë dukshëm më të larta.

“Ju lutem vini re se një rënie e madhe në rastet e përditshme… është kryesisht për shkak të një rënieje të madhe të testimit”, ka thënë Rijo M John, një profesor dhe ekonomist shëndetësor në Institutin Indian të Menaxhimit në shtetin jugor të Kerala, në Twitter.

“Kjo nuk duhet të merret si një tregues i rënies së rasteve, përkundrazi një çështje e humbjes së shumë rasteve pozitive!”.

Dhe siç shkruan Al Jazeera, qeveria indiane u ka bërë thirrje forcave të saj të armatosura të ndihmojnë në trajtimin e krizës shkatërruese.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, Gjeneral Bipin Rawat, tha të hënën vonë se oksigjeni do të lirohet nga rezervat e forcave të armatosura dhe personeli mjekësor i pensionuar do të bashkohet me objektet shëndetësore që po luftojnë numrin e madh të rasteve.

Duke informuar Kryeministrin Narendra Modi në lidhje me përgatitjet e ushtrisë për t’u marrë me krizën, Rawat tha se çdo bombola oksigjeni që ushtria do të kishte do të drejtohej në spitalet që kishin nevojë për gazin shpëtues.

Zyrtarëve të tjerë në pension mjekësorë u është kërkuar gjithashtu që të ofrojnë konsulta përmes linjave të ndihmës emergjente, sipas një deklarate të qeverisë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit