Venezuela do të luftojë në mënyrë më efektive ndaj pandemisë falë ndihmave nga Turqia

Mos i humb

Të rritesh në kohë krize, si u prodhuan 1.1 milionë maska brenda 5 javëve

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive...

Gazment Bardhi nxjerr videon e përgjimeve: Dosja 339 është Vangjush Dako

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi ka publikuar në rrjet një video përgjimesh nga dosja 339, duke shtuar se hetimet dhe...

Në Aeroportin e Gjenevës, nga sot, maskat bëhen të detyrueshme

Që nga dita e nesërme, e martë, në të gjitha hapësirat e Aeroportit të Gjenevës, mbajtja e maskave mbrojtëse do të jetë...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 5 vdekje dhe 123 raste të reja gjatë 24 orëve...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Ambasadori i Turqisë në Karakas, Şevki Mütevellioğlu deklaroi se Venezuela do të mund të luftojë në mënyrë më efektive kundër koronavirusit të ri (COVID-19) pas ndihmave me pajisje mjekësore që Turqia dërgoi në këtë vend.

Mütevellioğlu në një prononcim për Anadolu Agency (AA) vlerësoi ndihmat që Turqia i dërgoi javën e kaluar në Venezuelë, gjendjen e fundit në vend në lidhje me pandeminë si dhe projektet që Turqia i zhvillon në fushën e shëndetësisë në Venezuelë.

Ai njoftoi se në kuadër të ndihmës së dërguar në vend kanë arritur 25 respiratorë, 40.000 teste PCR, 150.000 maska, veshje mbrojtëse dhe pajisje të tjera. Ai theksoi se në kuadër të ndihmës në vend gjithashtu janë dërguar edhe pajisjet mjekësore të siguruara nëpërmjet projekteve të ndryshme nga Agjencia Turke e Bashkëpunimit dhe Koordinimit (TIKA).

Mütevellioğlu tha se avioni në rrugën e kthimit ka dërguar 4 shtetas turq të cilët për shkak të ndalimit të fluturimeve kishin mbetur në Venezuelë.

– “Venezuela do të luftojë në mënyrë më efektive kundër pandemisë”

Diplomati turk duke theksuar se Venezuela po përjeton vështirësi në sigurimin e pajisjeve mjekësore për shkak të sanksioneve të njëanshme dhe vështirësive ekonomike, potencoi se ndihmat e Turqisë në këtë vend janë pritur me gëzim.

“Venezuela, vendi i Amerikës Latine, do të mund të luftojë në mënyrë me efektive kundër COVID-19 falë projektit të ndihmës humanitare të përgatitur me udhëzim të presidentit tonë Recep Tayyip Erdoğan, i ndjekur afërsisht nga presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro dhe me përpjekje intensive të ministrit të Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavuşoğlu, ministrit të Shëndetësisë, Fahrettin Koca dhe ministrit të Mbrojtjes, Hulusi Akar dhe zyrtarëve përkatës”, u shpreh Mütevellioğlu.

Mütevellioğlu potencoi se të gjitha pajisjet, përfshirë respiratorët janë produkte të inxhinierisë dhe industrisë turke, të cilët do të mundësojnë një kontribut të rëndësishëm në kapacitetet e Venezuelës në luftën kundër COVID-19 si dhe promovimin e potencialit të Turqisë.

Ambasadori turk shprehu shpresën se bashkëpunimi mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë do të vazhdojë duke u rritur edhe në periudhën e ardhshme.

Ai informoi rreth projekteve të TIKA-s në fushën e shëndetësisë që ka zhvilluar në Venezuelë, duke veçuar pajisjet mjekësore që i ka dhuruar spitalit “Hugo Chavez”.

Mütevellioğlu gjithashtu tha se disa pacientë që nuk kanë mundësi të sigurojnë trajtim shëndetësor për shkak të kushteve të vështira në Venezuelë, transferohen në Turqi nën mbikëqyrjen e Ministrisë turke të Shëndetësisë, një bashkëpunim që sipas tij do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Mes tjerash, ambasadori turk në Karakas theksoi se marrëdhëniet bilaretale ekonomike, pavarësisht pandemisë COVID-19 janë duke u zhvilluar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...