Vërshime në Zvicrën lindore pas shirave të mëdha

Mos i humb

Arrestohet stomatologu i burgut 313 në Tiranë, ishte kthyer në shpërndarës droge për të dënuarit. Ja si u zbulua

Ndodh edhe kjo! Arrestohet nga policia stomatologu i burgut 313 në Tiranë, pasi është zbuluar se shpërndante lëndë narkotike në institicionin e...

Turqia për OKB-në kontribuon me buxhetin më të madh se shumë vende të Evropës

Turqia ka pjesëmarrje të madhe në buxhetin financiar të Kombeve të Bashkuara (OKB), më shumë se shumë vende evropiane, ndërsa jep më...

Apple dërgon përditësimin shumë të rëndësishëm të iOS 14.0.1

Apple përditësoi iOS 14 vetëm 8 ditë nga debutimi i saj. Përditësimi i ri është i vogël, vetëm 170MB dhe duhen vetëm...

Dashuria për veten nis nga mëlçia – Ushqimet si trajtim

Mëlçia është një organ i lidhur fort me jetëgjatësinë tonë. Dashuria për tjetrin me të vërtetë mund të nisë nga stomaku, po...

Gjatë natës nga e hëna në të martë, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur veçanërisht fuqishëm Zvicrën Lindore. Shiu më i madh brenda 24 orësh me 90 litra për metër katror ka rënë në Urnäsch (AR) .

Në qytetin e St. Gallenit janë regjistruar 63 litra për metër katrorë. Shirat kanë ndjekur kryesisht linjën e Paraalpeve qendrore dhe lindore, nga Muotathal përmes Toggenburgut deri në Alpstein.

Atje janë matur midis 60 dhe 90 litra shi për metër katrorë.

Ndërsa në Eggenried SG sasia e shiut ka arritur në 80 litra për 24 orë.

Në Lucern janë regjistruar 42.5 litra. Në rrethin Würzenbach, ujërat e fryra kanë përmbytur rrugët të hënën në mbrëmje, duke ndërprerë trafikun e autobusëve të qytetit.

Në liqenin e Konstancës (Bodensee) është regjistruar ngritje e nivelit të ujit për 14 centimetra.

Ndërkaq, situatë dramatike mbretëron prej mbrëmë rreth lumit Thur në kantonin Thurgau

Autoritetet e Thurgaut aktualisht po paralajmërojnë qytetarët përmes aplikacionit Alert Suisse për rrezikun.

Lumi ka vërshuar dhe të gjithë duhet të largohen menjëherë nga zona e prekur.

Në paralajmërim thuhet: “Valët mund të të befasojnë dhe në çdo moment mund të vërshojnë dhe shembin brigjet”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Akuza për korrupsion e nxjerrje sekreti hetimor/ GJKKO lë në fuqi pezullimin e zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi

GJKKO ka lënë sot në fuqi masën e pezullimit për Artan Shkëmbin, zv.drejtori i Operacionit Forca e Ligjit, pas akuzave për korrupsion...

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me...

Meta mesazh të fortë në Ditën Botërore të të Moshuarve: T’iu rriten menjëherë dhe ndjeshëm pensionet!

Në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti Ilir Meta thekson se kjo shtresë e shoqërisë ka nevojë për mirënjohje, respekt dhe vlerësim,...

Hysni Gucati sot paraqitet në Speciale

Hysni Gucati do të paraqitet sot për herë të parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Kryetari i Organizatës...

“Paketa e ilaçeve të Covid-19, deri në 600 mijë lekë”! Farmacistja i tregon çmimet, Basha: Duhet rimbursim 100%

Gjatë takimeve me bizneset në Durrës, kryedemokrati Lulzim Basha është ndalur te një farmaci, ku ka diskutuar me farmacisten lidhur me kushtet...