Vetëm 21% e kroatëve votuan për PE-në

Mos i humb

Me rreth 21% pjesëmarrje, Kroacia, e fundit që u bashkua me Bashkimin Evropian, është vendi ku pjesëmarrja për të zgjedhur eurodeputetët është më e ulëta e regjistruar ndonjëherë, sipas rezultateve të publikuara nga BE këtë mëngjes.

Vetëm 21,34% e votuesve, ose më pak se një në katër votues dhe më pak se në 2014 dhe 2019, dolën në votime të dielën.

Lituania doli në votim me 28,9% të votuesve, e ndjekur nga Bullgaria me 31,8%.

Në anën tjetër të renditjes kryeson Belgjika me 89,2%, e ndjekur nga Luksemburgu (82,3%) dhe Malta (72,8%).

Në BE, votimi është i detyrueshëm në Belgjikë, Luksemburg, Greqi dhe Bullgari.

Kroacia me 3,8 milionë banorë dërgon 12 deputetë në Parlamentin Evropian.

Të dielën ajo vendosi partinë në pushtet HDZ (Hrvatska Demokratska Zajednica, e djathta konservatore) në krye me 34,6%, që i jep atij 6 vende.

Në vend të dytë, socialistët e SDP dërgojnë 4 deputetë, me 26% të votave.

Sipas faqes zyrtare të zgjedhjeve, partia nacionaliste e djathtë Lëvizja Patriotike PD (8,8%) dhe partia e majtë ambientaliste ”Mozhemo” (5,9%) marrin secila nga një mandat.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit