Zbulohet meteoriti antik që hedh dritë mbi fillimin e jetës në Tokë

Mos i humb

Një meteorit që daton 4.6 miliardë vjet më parë, që ra në Angli në fillim të këtij viti, ka të ngjarë të jetë një mbetje kozmike nga lindja e sistemit diellor, thonë ekspertët. Një pjesë e objektit me qymyr të zi, u gjet pranë fshatit Woodmancote në Gloucestershire.

Shkencëtarët mendojnë se meteori udhëtoi më shumë se 110 milion milje nga “shtëpia” e tij fillestare në rripin kryesor të asteroideve midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit dhe mund t’i japë përgjigje pyetjeve se si filloi jeta në Tokë. Shkëmbi antik është një shembull i rrallë i një kondrite karboni, një lloj meteoriti që shpesh përmban material biologjik.

Imazhi nga Universiteti Loughborough tregon meteorinin e gjetur në Woodmancote, Gloucestershire në Mars nga kimisti Derek Robson

“Kondritet e karbonit përmbajnë përbërje organike, duke përfshirë aminoacidet, të cilat gjenden në të gjitha gjallesat. Të identifikosh dhe konfirmosh praninë e përbërjeve të tilla nga një material që ekzistonte para se të lindte Toka do të ishte një hap i rëndësishëm drejt të kuptuarit se si filloi jeta.”, tha kimisti Derek Robson.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit