Zgjedhjet administrative në Itali, test politik për qeverinë e kryeministrit Conte

Mos i humb

Aksident i rëndë, humb jetën i riu nga Shqipëria

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunën në Itali. Mediat në vend bëjnë me dije se një makinë ,...

Kanada, kalohet pragu i 200 000 rasteve me Covid-19

Kanadaja, mes valës së dytë të koronavirusit, kaloi pragun 200 000 rasteve me COVID-19 dhe po i afrohet pragut prej 10 000...

Ministri turk i Shëndetësisë: Rastet me COVID-19 në rritje në mbarë vendin

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca ka deklaruar se rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) janë përsëri në rritje në të gjithë...

Ky është Samsung Galaxy S21 Ultra 5G dhe kamera e tij e ‘çmendur’

Më pak se 12 orë pas shfaqjes së plotë të Samsung Galaxy S21 për herë të parë, tashmë janë shfaqur disa imazhe...

Në 7 rajone dhe në më shumë se 1000 komuna në Itali do të votohet për kryetarët dhe këshillat bashkikë.  Zgjedhjet administrative do të mbahen në datat 20 dhe 21 shtator. Janë 18 milionë votues  që do tu drejtohen qendrave të votimit në Campania, Toskana, Veneto, Liguria, Valle d’Aosta, Marche, Puglia.

Po në këto data në të gjithë Italinë do të mbahet referendumi kushtetues, për uljen e numrit të parlamentarëve në Dhomë dhe Senat. Ky referendum u kërkua nga Lëvizja 5 Yjet, pjesë e kushtueshme e qeverisë.

Sipas analistëve, pesha politike e ditës së zgjedhjeve është e madhe. Në dy ditë elektorale ‘5 Yjet’ janë në rrezik pasi rezultatet mund të zbulojnë erozionin e konsensusit popullor ndaj ‘Lëvizjes’, e cila  shkurtimin e parlamentarëve e ka betejën e saj ideologjike ‘par excellence’.

Nëse do të fitonte PO-ja, kjo do të ishte shpëtim për Levizjen, por rezultatet rajonalë nga ana tjetër mund të ndryshonin ekuilibrin politik brenda dhe jashtë shumicës.

Nëse referendumi do të sjellë një parlament me 115 senatorë dhe 230 deputetë më pak, e pëkthyer në vlerë monetare do të thotë kursim të vlerësuar prej 100 milion euro bruto në vit,

Dhe nësë do vazhdojmë të flasim për shifra, në mbi 60 mijë vende votimi do të shpërndahen mbi 15 milionë maska dhe 300 mijë litra xhel dezinfektues

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Krem Pasticerie me Shije Portokalli – Delikatesa që Duhet të Provoni

Kremi i pastiçerisë mund të themi se është mbretëresha mes shumë shijeve të ëmbëlsirave. Kudo ku ta vendosni receta...

Njeriu që fitoi dy herë lotarinë brenda vitit

Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy...

Trajtimi Natyral Për Variçet Me Hudhër, Limon Dhe Vaj Ulliri

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetësor i përhapur gjërësisht në botë. Bëhet fjalë...

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops. HPE ka njoftuar se i është...