BISHZ nisi sot për Haxh 96 besimtarë muslimanë, pjesë e tyre Fehim Abazi dhe Lulzim Lecaj

Mos i humb

Spanjë, numri i vdekjeve nga COVID-19 tejkalon shifrën 4.000

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Spanjë, numri i përgjithshëm i personave që kanë humbur jetën nga COVID-19 ka arritur...

IEA: Kërkesa globale për naftë mund të bie me 20 për qind për shkak të Covid-19

Kërkesa globale për naftë e cila është 100 milionë fuçi në ditë mund të bie me 20 milionë fuçi në ditë, pasi...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...

Iran, 4 të vdekur nga përmbytjet në jugperëndim të vendit

Të paktën katër persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet intensive në jugperëndim të Iranit

Grupi i parë dhe i vetëm i besimtarëve shqiptarë nga zvicra, nën organizimin Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër (BISHZ), janë nisur sot drejt vendeve të shenjta.

96 persona duke përfshirë edhe grupin udhëheqës janë pjesë e këtij grupi që u nis sot për të kryer ritualin e Haxhit.

Në mesin e haxhinjve është edhe kryetari i Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër (BISHZ), Fehim Abazi dhe Kryetari i Fondacionit të Rinisë Islame me Qendër në Zvicër Lulzim Lecaj.

Të dy krerët e institucioneve do të jenë pjesë e grupit të Haxhit 2019 nën organizimin e (BISHZ), për të kryer Haxhin.

Ka qenë vetë Fehim Abazi ai që e ka dhën këtë lajm duke publikuar një foto album me foto nga brenda avionit në të cilin janë duke udhëtuar haxhinjtë. “Rrugës për në Mekke” shkruan Kreu i BISHZ Fehim Abazi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...