Brokoli mund të përdoret për trajtimin e kancerit

Mos i humb

Pendarovski: Srebrenica, kujtim i një virusi të rrezikshëm të intolerancës ndaj të ndryshmëve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski në një video-mesazh në përkujtimin e sotëm me rastin e 25-vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës...

Kryemadhi e Basha: Çdo alibi për të prishur dakordësinë e 5 qershorit

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi së bashku me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha kanë zhvilluar një takim virtual...

OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas një...

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Shkencëtarët njoftuan që brokoli mund të përdoret në trajtimin e kancerit kolorektal (të zorrës së trashë).

Sipas lajmit të publikuar nga agjencia Yonhap, një grup shkencëtarësh nga Universiteti Kombëtar i Singaporit, realizuan punime inxhinierike mbi probiotikët kundër kancerit të cilat gjenden në brokoli.

Në studimin në krye të së cilit qëndronte Chang Matthew Wook, u zbulua se probiotikët e trajtuar, ndaluan zhvillimin e kancerit dhe stimuluan tërheqjen e qelizave të kancerit kolorektal.

Gjatë punimit, në brendinë e probiotikut u vendos një molekulë e vogël organike e enzimës mirosina. U observua se në kushte laboratorike, kombinimi i këtyre probiotikëve me substanca parandaluese të kancerit si glykozinolatet, te minjtë dhe te njerëzit ndalon për 95 për qind shtimin e qelizave kancerogjene në zorrën e trashë, shkruan aa. Detajet e studimit u publikuan në revistën “Nature Biomedical Engineering”./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gjendet një person i pajetë në plazhin e Durrësit

DURRËS- Një 80-vjeçar është gjetur i vdekur në plazhin e Durrësit. Sipas policisë viktima është Xh.K banues në Durrës.

Shqipëri : Janë regjistruar 2 vdekje dhe 96 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orët e fundit.

Dy pacientë të tjerë kanë humbur jetën në vendin tonë për shkak të Covid-19. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, viktimat janë një 64...

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...