Islam

Besimtarët nuk do ta lënë njëri-tjetrin në baltë!

      Hutbeja e Reisu-l-ulemas së Turqisë: Falënderimet e panumërta i takojnë Allahut të Madhërishëm, i Cili na ka nderuar me Islamin dhe Imanin dhe i Cili...

Kurani i ka 320.015 shkronja (Një shkronjë e lexuar ka 10 shpërblime)

    Ebu Umame tregon se Muhamedi alejhi salatu ve selam na ka nxitur në mësimin e Kuranit, pastaj na ka folur për vlerat e tij...

Disa njerëz nuk e dinë se…!

  Disa njerëz nuk e dinë se...! Regjia dhe kamera Atdhe Haliti ??

Nxënës të Gjimnazit të Wetzikonit vizitojnë xhaminë e Wetzikonit

Më 16.4.2018, xhamia e Wetzikonit u vizitua nga nxënësit e shkollës kantonale të Wetzikonit. Me këtë rast ata zhvilluan një bisedë me imamin e xhamisë...

Ezan me zë të mrekullueshëm, Talha Llana

Ezan me zë të mrekullueshëm, Talha Llana https://www.youtube.com/watch?v=aGxyRhlMy68&feature=share

Bashkësia islame e Zvicrës organzion zgjedhjet e reja

    Ditën e djeshme në Bernë të Zvicrës u mblodh kuvendi i perfaqësuesve të xhamive në Bashkësinë Islame shqiptare në Zvicër (BISHZ). Pas leximit të...

Çfarë duhet të bëni ditën e Xhuma?

    Dita e xhumasë është festa jone e përjavshme. Duke qenë një ditë ndryshe nga të tjerat, tradita profetike na mëson se këto janë veprimet...

Urimi i Dr. Mustafa Bajramit drejtuar besimtarëve myslimanë për Natën e Israsë dhe Mi’raxhit

DY FJALË NË SHENJË URIMI PËR NATËN E ISRASË DHE MI’RAXHIT! Pas natës së Kadrit e cila ndërlidhet me fillimin e zbritjes së Kur’anit, nata...

Ertan Shakiri publikon Ilahinë e re: “O Mësues i dalluar (New 2018)”

Ertan Shakiri publikon Ilahinë e re: "O Mësues i dalluar (New 2018)" Teksti dhe melodia; Hazbi Ahmeti Vokalet përcjellse; Ylber Aliu Studio; Ardijan Kastrati Video; MafProductions Elhamdulilah ilahija e...

Turqi, në muze ekspozohet Kur’an-i tetëshekullor i shkruar me dorë

    Në Muzeun e provincës Tokat të Turqisë ka tërhequr vëmendje një Kur’an tetëshekullor i shkruar me dorë. Drejtori Provincial i Kulturës dhe Turizmit, Adem Çakır,...

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...
- ISLAMSHOP.CH -