E dhimbshme: Fëmijë, të rinj e pleq viktima të sulmit terrorist, publikohen fotografitë!

Mos i humb

Spak rrëzon akuzën për grupin të strukturuar kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shpallur moskompetencën për 19 të arrestuarit në Kukës, që dyshohen për kultivim...

Rama takon sot për herë të dytë opozitën parlamentare

Kryeministri Edi Rama ka pranuar takimin me opozitën parlamentare. Ai do të takojë sot për herë të dytë Murrizin,...

Nuk ka shpëtim/ Kazakistani po përballet me një ‘pneumoni të panjohur’ më vdekjeprurëse sesa COVID-19

Një “pneumoni e panjohur” e re që është potencialisht më vdekjeprurëse sesa coronavirusi i ri raportohet se ka vrarë më shumë se...

Zvicra do të ndërtojë dy qendra shëndetësore dhe një ambulancë në Shqipëri

Mbështetja e Zvicrës për përgjigjen ndaj dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i Nëntorit duket se vazhdon, pavarësisht pandemisë,. Projekti...

Nga sulmi terrorist i djeshëm në dy xhamitë e Zelandës së Re mbetën të vdekur 49 të vdekur, mirëpo identiteti i tyre ende nuk është zbuluar zyrtarisht.

“Daily Mail” ka bërë publike disa fotografi të personave që u vranë mizorisht nga terroristi, Branton Tarrant, në Chrischurch të Zelandës së Re.

Në mesin e viktimave shihen edhe fëmijë që kishin shkuar për të falur namazin, transmeton lajmi.net.

Nga sulmi terrorist i djeshëm në dy xhamitë e Zelandës së Re mbetën të vdekur 49 të vdekur, mirëpo identiteti i tyre ende nuk është zbuluar zyrtarisht.

Më poshtë, ua sjellim disa fotografi:

Haji Daoud Nabi -71 vjeç, inxhinier – U transferua në Zelandën e Re nga Afganistani në vitin 1977 dhe krijoi një jetë të re si një nga ‘myslimanët e parë në Zelandën e Re’

Mucad Ibrahim – U pa për herë të fundit në xhaminë Deans Avenue me babain e tij dhe vëllain Abdi
Lilik Abdul Hamid
Naeem Rashid nga Abbottabad i Pakistanit
Farhej Ahsan – India
Gruaja u fotografua duke mbajtur fotot e burrit të saj të zhdukur në telefonin e saj celular.
Ai nuk është parë që nga sulmi
Shoqata Pakistani në Zelandën e Re (PANZ) konfirmoi se 34 vjeçari Syed Jahadad Ali po ashtu mungonte pas sulmit
Syed Jahandad Ali
Nxënësi i shkollës së mesme Cashmere Sayyad Milne, 14 vjeç, i cili ishte në namazin e së premtes kur filloi të shtënat, besohet të jetë i vdekur
Abdul Qayyum – një mik i ngushtë i Ashraf Aliut, i cili është konfirmuar i vdekur, tha se gjithmonë do të kujtohet qeshja e tij e ‘qetë’
Ashraf Ali – një imam i respektuar në xhaminë Masjid Al Noor që ishte fillimisht nga Fixhi, gjithashtu mendohet të jetë ndër të vdekurit
Omar tha se babai i tij ishte një nga muslimanët e parë në Zelandën e Re, duke hapur xhaminë e Tuam Street në Christchurch
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.