Ëmbëlsirë e shpejtë për mysafirët që vijnë papritur!

Mos i humb

Gjenerali puçist i Libisë, Haftar takon ministrin rus të Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergey Shoygu ka pritur në takim gjeneralin puçist me qendër në Libinë lindore, Khalifa Haftar, (AA). Ministria ruse e Mbrojtjes...

Conte: S’ka kohë për polemika, të veprojmë së bashku

Italia po kalon orë të vështira nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë që numri i të infektuarve është rritur duke shkuar në 325,...

Naftëtarët dhe grevistët e rafinerisë në Ballsh tentojnë të bllokojnë uzinën, lënë afat 24 orë

Naftëtarët dhe grevistët e Rafinerisë së Ballshit mëngjesin e sotëm të mbledhur së bashku kanë tentuar që të futen në mjediset e...

Koronavirusi/ Manastirliu mbledh Task-Forcën: Shqipëria deri në këto momente s’ka asnjë rast të konfirmuar

Në sallën e mbledhjes së emergjencave të aeroportit, në Rinas, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur Task-Forcën për koronavirusin, nga ku...

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë se si të bëni një ëmbëlsirë super të shpejtë për të qerasur miqtë që ju kanë ardhur në shtëpi papritur. Shumë e thjeshtë dhe me përbërës që me siguri që i keni në shtëpinë tuaj.

Buding me gjizë

Përbërësit:
• Gjizë (500 g)
• 3 lugë mjaltë
• Një portokall
• 120 g fruta të thata
Përgatitja:
1. Copëtoni frutat e thata duke u kujdesur për të lënë mënjanë disa fruta të plota për dekorimin përfundimtar.
2. Në pak ujë, zieni lëkurën e portokallit për rreth 2 minuta, pastaj e prisni atë në copa të vogla.
3. Bashkoni së bashku gjizën, frutat e thata të copëtuara, copat e lëkurës së portokallit dhe mjaltin. E përzieni derisa të ketë një formë kompakte.
4. Vendoseni përzierjen në formatin që ju dëshironi ose në tasa të vegjël. E niveloni mirë duke mos lënë hapësira ajri.
5. E lini të ftohet në frigorifer për 5 ose 10 minuta, pastaj mund t’i hiqni nga format dhe t’i shërbeni me fruta të thata.

/www.shije.al/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...

Turqia fiton 32 milionë dollarë nga urat dhe rrugët në janar

Turqia fitoi mbi 189,5 milionë lira (rreth 32 milionë dollarë) nga tarifat në janar, tregojnë shifrat zyrtare (AA). Ura...