Google do të investojë 10 miliardë dollarë në Indi

Mos i humb

Basha : Qeveria vjedh ndihmat, kur të vijmë në pushtet do ndihmojmë cdo shqiptar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vizituar banorët në Manëz të Durrësit, të cilët janë prekur nga tërmeti.

COVID-19, vazhdon të rritet numri i të vdekurve në Brazil, Indi dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.237 vdekje, në Indi 886 dhe...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...

Basha poston kushtrimin e poetit disident Havzi Nela në 32 vjetorin e varjes së tij

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar sot në 32 vjetorin e varjes së tij, poetin disident Havzi Nela. Përmes Twitter-it...

Kompania e kërkimeve në internet Google do të investojë 10 miliardë dollarë në Indi, gjatë 5-7 vjetëve të ardhshëm, bëri të ditur shefi ekzekutiv i kompanisë simotër, Alphabet Inc.

Sundar Pichai foli në një ngjarje vjetore të Google për Indinë, të mbajtur online.

Investimet u tha se do të përdoren për të ndërtuar produkte dhe shërbime për Indinë dhe për të ndihmuar digjitalizimin e bizneseve.

“Ky është reflektim i besimit tonë në të ardhmen e Indisë dhe në ekonominë e saj digjitale”, tha Pichai.

Me më shumë se 500 milionë përdorues aktivë të internetit, India është mbase tregu më i madh në rritje për Google.

Pichai gjithashtu shprehu mbështetje për projektin e kryeministrit të Indisë, Narendra Modi, për digjitalizimin e Indisë.

Ky projekt synon të rregullojë infrastrukturën digjitale të këtij vendi.

Modi shkroi në Twitter se ai dhe Pichai kanë diskutuar për “përdorimin e fuqisë së teknologjisë në transformimin e jetës së fermerëve, të rinjve dhe sipërmarrësve të Indisë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Hoti u kërkon institucioneve të sigurisë koordinim me KFOR-in

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka mbajtur një takim me drejtues të institucioneve të sigurisë, nga ku ka kërkuar koordinim me mekanizmat...

OFL “godet” në Fier, kush janë 4 të piketuarit e radhës

Në vijim të Operacionit Forca e Ligjit u janë nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, katër shtetasve.