Haradinaj: S’kemi nevojë të sillemi si protektorat, Kosova është shtet sovran dhe i pavarur

Mos i humb

Ish-presidenti Koresë së Jugut dënohet me 17 vite burg

Gjykata Supreme e Seulit dënoi ish-presidentin e Koresë së Jugut, Lee Myung-bak, me 17 vjet burg për korrupsion,  (AA). Ish-presidenti i Koresë së Jugut u...

Vuçiç: Serbia e respekton Marrëveshjen e Dejtonit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot ka deklaruar se politika e Serbisë është të respektojë Marrëveshjen e Dejtonit dhe vlerësoi se nuk është puna...

“OBSH mbështet masat në Shqipëri për parandalimin e depërtimit të koronavirusit”

Drejtori i Programit të Emergjencave Shëndetësore për Ballkanin në Organizatën Botërore të Shëndetësisë(OBSH), Abebayehu Mengustu, gjatë një vizite në Tiranë deklaroi se OBSH do...

112-vjeçari nga Japonia në librin e rekordeve Guinness, shpallet burrin më i vjetër në botë

Një burrë japonez 112 vjeç është shpallur “burri më i vjetër në botë” nga Guinness World Records. Chitetsu Watanabe ka lindur në 5 mars...

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka thënë se bota perëndimore e ka pranuar Kosovën si shtet të pavarur. Prandaj thotë se është e pakuptueshme se si disa politikan e për interesa personale, ende ndihen komodë veç brenda logjikës së protektoratit.

Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “abuzimi me miq nuk është partneritet dhe nuk është në traditën shqiptare!”.

Postimi i plotë i Haradinajt:

“Bota perëndimore e ka pranuar Kosovën shtet sovran e të pavarur. Prandaj sot nuk kemi nevojë të sillemi si protektorat!

Për mua është e pakuptueshme se si disa politikan e për interesa personale, ende ndihen komodë veç brenda logjikës së protektoratit.

Me mbështetjen e fuqishme edhe të miqve ndërkombëtarë, Kosova sot vendosë vet, edhe për kufijtë, edhe për taksën, edhe për Trepçën, edhe për ushtrinë edhe për dialogun e krejt temat tjera të interesit shtetëror!

Abuzimi me miq nuk është partneritet dhe nuk është në traditën shqiptare!”, ka shkruar Haradinaj.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...