Hulumtim, më shumë se 9 orë gjumë rrit rrezikun nga paraliza

Mos i humb

Greqia jep lajmin e mirë për punëtorët sezonalë: Leja e qëndrimit shtyhet me 90 ditë. Përfitojnë edhe shqiptarët

Ministria e Zhvillimit Bujqësor në Greqi publikon qarkoren me shtyrjen e lejeve të qëndrimit për punë sezonale në Greqi. Nga ky vendim...

Koronavirusi shkakton 6 të vdekur në Maqedoninë e Veriut, regjistrohen 113 raste të reja

Gjashtë viktima, 113 raste të reja dhe 259 pacientë të shëruar është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit në Maqedoninë...

Punësohen edhe 50 infermierë, Manastirliu te “Shefqet Ndroqi”: Masat për përballimin e epidemisë në vjeshtë-dimër

50 infermierë të rinj i bashkohen stafit mjekësor të spitalit Covid2 “Shefqet Ndroqi” në luftë kundër Covid19. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Moti i keq zbraz plazhet në bregdet, sinoptikania: Nga nesër rriten temperaturat, ja si do jetë gushti

I nxehti afrikan i ka lënë vendin stuhive. Reshjet e shiut dhe era e fortë përfshinë vendin gjatë 24 orëve të fundit.

Një hulumtim i zhvilluar nga shkencëtarët ka zbuluar se më shumë se 9 orë gjumë gjatë natës dhe dremitja brenda ditës më shumë se 90 minuta rrit rrezikun nga paraliza.

Në kuadër të hulumtimit, rezultatet e të cilit janë publikuar në revistën “Neurology”, janë ekzaminuar 31.750 persona në Kinë mosha mesatare e të cilëve është 62 vjeç.

Në fillim të hulumtimit u vëzhgua se gjumi prej të paktën 9 orë rrit me 23 për qind rrezikun nga paraliza se sa te ato që flenë më pak se 8 orë.

Mundësia për paralizë është rritur me 25 për qind tek ata që flenë më shumë se 90 minuta gjatë ditës në krahasim me ata që flenë më së shumti një orë ose nuk flenë aspak gjatë ditës.

Hulumtimi gjithashtu zbuloi se personat që natën flenë me orë të gjata ndërsa ditën dremisin kohë të gjatë, kanë një rrezik prej 85 për qind për paralizë.

Gjatë hulumtimit pjesëmarrësit janë ndjekur 6 vite me radhë prej të cilëve 1.557 janë paralizuar.

Shkencëtari Xiaomin Zhang nga Universiteti Huazhong tërhoqi vëmendjen se duhet më shumë hulumtim në këtë drejtim. Sipas tij, hulumtimet e mëparshme kanë treguar se fjetjet ose dremitjet e gjata shkaktojnë ndryshime të padëshiruara në nivelet e kolesterolit si dhe zgjerimin e belit.

Ai shtoi se fjetja dhe dremitja e gjatë është tregues i një jete pa lëvizje që rrit rrezikun e paralizës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...