Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Mos i humb

Kosovë : Nga nesër fillon faza e tretë e lehtësimit të masave anti-covid

Prej nesër në vend do të fillojë faza e tretë e hapjes graduale ose lehtësimit të masave anti-covid. Që...

Lleshaj: Kanabis nuk është çrrënjosur, zonat e kuqe janë Gjirokastra, Shkodra, Durrësi e Vlora

Lufta me kanabisin vazhdon të mbetet e hapur. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj teksa pranoi se kanabisi nuk është çrrënjosur plotësisht, kërkoj...

Reforma Zgjedhore, ambasadorët rinisin takimet, Soreca pret në zyrë Yuri Kim, Norman e përfaqësuesit e OSBE

Edhe dita e sotme pritet të jetë e ngjeshur për ndërkombëtarët, të cilët janë angazhuar për zgjidhjen e ngërçit politik mbi Reformën...

Rama jep lajmin e mirë për pagat 40 mijë lekëshe

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një statusi në Facebook ka bërë me dije se derdhja në llogari e pagave 40 mijë lekëshe ka...

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi në vend, por duke regjistruar një ngadalësim të shkallës së vdekjeve me këto të fundit të regjistruara krahasuar me ditët e kaluara.

Autoritetet shëndetësore të vendit po ashtu konfirmuan se numri i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar në 88.227,me një rritje prej 3,3 për qind po ashtu më të ulet krahasuar me ditët e kaluara, ndërsa numri i pacientëve të shëruar ka shkuar në 20.996.

Shefi i Departmentit të Mbrojtjes Civile në Itali, Angelo Borrelli, theksoi se që nga fillimi i shpërthimit të dhënat e sotme për herë të parë treguan një rënie në numrin e pacientëve që po trajtohen nën kujdes intensiv, i cili ra për 74.

“Kjo është një shenjë e rëndësishme për spitalet tona, qw më në fund mund të marrin një frymë më lehtësuese”, tha Borrelli në konferencën e tij të rregullt për media.

Epiqendra e shpërthimit në Itali mbetet rajoni verior i Lombardisë, i cili deri më tani numëron 8.656 viktima nga koronavirusi, më shumë se gjysma e numrit të përgjithshëm të viktimave në Itali.

Për t’iu përgjigjur shpërthimit të pandemisë, të mërkurën qeveria italiane zgjati bllokimin pothuajse të plotë, i cili ka vendosur një ndalim për shumicën e aktiviteteve të prodhimit dhe biznesin në Itali. Zgjatje u vendos për dy javë të tjera, deri në të paktën 13 prill. 

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, tha se qeveria do të fillojë me zbutjen e masave vetëm kur shkencëtarët tëmiratojnë një veprim të tillë, por nuk dha një datë specifike.

Pasi për herë të parë u shfaq dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa sipas të dhënave nga Universiteti John Hopkins me bazë në SHBA në të gjithë botën nga ky virus kanë humbur jetën mbi 62 mijë persona, ndërsa janë infektuar mbi 1.1 milionë. Po ashtu rreth 237 mijë persona janë shëruar nga virusi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Operacioni Itali-Shqipëri, Policia e Shtetit: Kapen në Shkodër e Cërrik 2 anëtarët e grupit kriminal të trafikantëve të kokainës

Policia e Shtetit ka finalizuar një operacion ndërkombëtar duke arrestuar dy persona, pjesë e një grupit trafikantësh kokaine në Shkodër e Cërrik.

Shqipëria : Konfirmohen 13 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 13 persona, duke e çuar në 1197...

Ethet në trup, ja çfarë tregojnë për shëndetin

Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo...

Izolohet sërish Maqedonia e Veriut, nga sot qytetet e mëdha në karantinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të rikthejë në karantinë disa prej qyteteve më të mëdha në vend, për shkak të...

Turqia presion Greqisë dhe BE-së me mbi 6 mijë emigrantë

Alarm në kufirin greko-turk në Evro ku thuhet se janë mbledhur përsëri në pjesën turke mbi 6000 emigrantë. Informacione nga media lokale...