Kina nuk raportoi asnjë rast të COVID-19 me origjinë nga vendi në dy ditët e fundit

Mos i humb

Nga Tritan Kalo/ Covid-19, çfarë duhet të kemi parasysh

Përmes një postimi në Facebook, mjeku Tritan Kalo rikujton rëndësinë e gjashtë pikave kyçe në përballimin e pandemisë Covid-19.

Greqi/ Preket nga koronavirusi një fëmijë shqiptar vetëm 7 muajsh e gjysmë

Një fëmijë shqiptar 7 muajsh e gjysmë u diagnostikua me covid 19 në ishullin e Rodosit në detin Egje, rasti i parë...

Në Britani 22 qytetarë të Qipros Veriore ndërrojnë jetë nga COVID-19

Njëzet e dy qytetarë të Republikës Turke të Qipros Veriore (RTQP) kanë vdekur nga koronavirusi i ri në Britani të Madhe.

Pallati Mbretëror i shqetësuar, kamerieri i mbretëreshës Elisabeth me koronavirus

Një nga kamerierët e mbretëreshës Elisabeth II është infektuar me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja britanike “The Sun”,...

Të gjitha rastet me koronavirus të ri (COVID-19) në Kinë në dy ditët e fundit janë personat që kanë ardhur nga jashtë vendi dhe atje janë infektuar me virusin, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë i Kinës, (AA).

Nga komisioni bëjnë të ditur se në vend në 24 orët e fundit janë konfirmuar 67 raste, ndërsa të gjithë këto raste me burim prej jashtë vendit. Komisioni edhe dje njoftoi 47 raste që burojnë nga jashtë vendi.

Në Kinë së fundi më 15 mars, rastet që u konfirmonin brenda vendit ishin më të mëdha se ato me burim prej jashtë.

Të dhënat tregojnë se Kina, që ishte vendi që “eksportonte”, epideminë tashmë filloi ta “importojë” atë.

– Provincat ulin nivelet e emergjencës

Vendi kryesisht ka marrë nën kontroll përhapjen e COVID-19 brenda vendit, ndërsa administratat e provincave filluan të ulin nivelet e urgjencës.

Pas provincave Zhejiang në lindje dhe Chongqing në jugperëndim, edhe provincat Sichuan në jugperëndim dhe Heilongjiang në verilindje ulën nivelin e emergjencës prej 2 në 3.

Niveli i alarmit në rajonin autonom ujgur Xinjiang në veriperëndim, që nga 22 marsi është në nivelin 4, niveli më i ulët.

– Në provincën ku u shfaq epidemia jeta kthehet në normale

Nga ana tjetër, në provincën Hubei, ku bën pjesë edhe qyteti Wuhan, vendi nga ku u shfaq epidemia, nuk janë konfirmuar raste të reja ose të dyshuara.

Në Wuhan është ndaluar qasja nga jashtë, jeta u kthye në normale pasi janë hequr kufizimet në trafik dhe rifillimin e transportit urban. Administrata njoftoi se për dy javë gjithashtu do të hiqet kufizimi i udhëtimin në vend nga jashtë.

Nga koronavirusi i ri në Kinë në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona. Në vend deri më tani janë konfirmuar 81.171 raste, ndërsa gjithsej kanë humbur jetën 3.277.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...