Kolonat në kufi, ja çfarë ka ndodhur!

Mos i humb

Nigeri, 103 të vdekur nga ethet Lassa

Numri i të vdekurve si pasojë e epidemisë së etheve Lassa në Nigeri është rritur në 103 persona, (AA).

IKSHPK: Gripi në Kosovë me intensitet të lartë, mbi pesë mijë raste deri me tani

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka thënë se situata epidemiologjike është nën kontroll sa i përket gripit sezonal, por me...

Antalya pret 6 milionë turistë nga Rusia dhe 3 milionë nga Gjermania

HATİCE ÖZDEMİR TOSUN Qyteti i Antalyas në Turqi i cili është një nga destinacionet më të rëndësishme të turizmit...

Kosovë, ministrja e Drejtësisë anulon provimin për noterët e rinj

Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Albulena Haxhiu, nëpërmjet një konference për media sot ka bërë të ditur se ka anuluar provimin e...

Vera e këtij viti ishte karakterizuar me pritje e kolona të gjata nëpër pikat kufitare në hyrje dhe dalje të Kosovës.

Madje, nganjëherë ato shkonin deri në mbi pesë orë pritje në Merdare.

E me përfundimin e sezonës së verës, siç duket edhe fluksi i njerëzve të cilët hyjnë e dalin nëpër pikat kufitare ka rënë.

Kështu, sipas të dhënave të Qendrës për Menaxhimin Kufitar, pritjet tani në Merdare arrijnë deri në 10 minuta për të dalë nga territori i vendit.

Aty janë krijuar kolona deri në 30 metra.

Kolona deri në 70 metra janë krijuar në pikën kufitare që lidh Kosovën me Maqedoninë, atë të Hanit të Elezit.

Megjithatë, aty për të dalë nga territori i vendit nuk duhet të pritet më shumë se 10 minuta.

E gjendje e tillë është edhe nëpër pikat tjera kufitare, ku pritjet askund nuk kalojnë 10 minutëshin.

MPB po ashtu njofton se kryesisht pritje po shkaktohen në dalje të territorit të vendit.

Kohë më parë, Ministria e Brendshme kishte fajësuar edhe palën serbe për pritjet që po shkaktohen për bashkëatdhetarët.

/Kosova Post/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partia në pushtet nuk e zgjat një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...