Makarona me salcë brokoli

Mos i humb

Kosovë : Në 24 orë janë rregjistruar 12 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të shëruar

Sot më 29 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 311 mostra të marra...

Policia jep detajet e shpërthimi i tritolit mes një lokali e hotelit të Ervin Matës

Policia jep detaje për shpërthimin e tritol, njgarje e ndodhur mbrëmë vonë në kryeqytet. Policia që ka nisur tashmë hetimet për ngjarjen,...

Amerika Latine, epiqendër e re e pandemisë së koronavirusit

Amerika Latine ka tejkaluar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me numrin e përditshëm të të infektuarve me koronavirus, tha drejtorja e Organizatës...

Pas armëpushimit të festave, vriten 7 pjesëtarë të forcave afgane nga talebanët

Të paktën 7 pjesëtare të forcave afgane të sigurisë u vranë në një sulm të talebanëve, që është sulmi i parë pas...

Ju duhet ta provoni këtë recetë patjetër!

Përbërësit:

– 300 g makarona;
– 350 g fletë të grira të brokolit;
– 30 g fletë të freskëta borziloku;
– 30 g parmezan të grirë imët në rende;
– ½ thelbi hudhre të grirë imët;
– 3 lugë të vogla vaj ulliri;
– 1 lugë lëng limoni;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Zieni makaronat në një enë të madhe në ujë të vluar të njelmët sipas udhëzimit në paketim.

Ndërkohë, përgatitni brokolin duke e zier në avull rreth gjashtë minuta, përkatësisht derisa të zbutet pak.

Brokolin vendoseni në procesorin për përpunimin e ushqimit, shtoni borzilokun, parmezanin, hudhrën, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit dhe aktivizojeni procesorin që të gjithë përbërësit të përzihen mirë.

Tretjes qitni kripë dhe piper sipas dëshirës.

Kulloni makaronat, qitni në një enë dhe sipër tyre qitni salcën e bronkolit.

Të gjitha përzieni mirë dhe makaronat shërbeni në pjatë me parmezanin e shtuar të cilin do ta qitni sipër makaronave.

Ju Bëftë mire

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...