Më shumë se kurrë më parë: Zvicra kërkon 188 mijë punëtorë

Mos i humb

Policia Bashkiake gjobit subjektet, heq çadrat dhe shezlongët tek shkëmbi i Kavajës.

Policia Bashkiake e Durrësit ka zhvilluar sot një aksion në plazh, duke ndëshkuar subjektet që kanë vënë çadra dhe shezlongë pa leje.

Rama: Paralajmërim për disa punëdhënës! Keni 1 javë kohë të plotësoni

Kryeministri Edi Rama ka bërë një paralajmërim për disa punëdhënës dhe një njoftim për disa mijëra punonjës. “Keni 1...

Greqia mund t`i bllokojë, nëse nuk bie niveli i infektimeve në Mbretërinë e Bashkuar!

Greqia shpreson të mirëpresë turistët e huaj nga 15 qershori, por britanikëve mund t`i ndalohet hyrja në vendin fqinj, nëse shkalla e...

Çfarë thotë BE mbi karantinën 14-ditore për udhëtarët dhe kush vendos

Futja e masave të karantinës për udhëtarët që vijnë nga jashtë është një juridiksion kombëtar, deklaroi zëdhënësi i Komisionit të BE-së përgjegjës...

188 mijë vende të lira pune, më shumë se kurrë më parë, janë në Zvicër.

Deri më 15 dhjetor 2018 ishin 188.367 shpallje për punë. Rekordi i vitit të kaluar është tejkaluar. Vitin e kaluar ishin raportuar 164’886 vende të lira pune. Kjo është treguar nga radari i punës nga X28, i cili përdor motorin e kërkimit për të regjistruar faqet e internetit të kompanive dhe portalet për punë për gjithë Zvicrën, shkruan albinfo.ch.

Rritja e tregut të punës vazhdon. Në Zvicër kërkohen jo vetëm infermieret, punonjësit e ndërtimit dhe shkencëtarët e kompjuterëve, por edhe fuqi punëtore për tregtinë me pakicë, administratë publike dhe arkitekturë / planifikimin.

Krahasuar me mesin e dhjetorit 2017, normat e vendeve të lira të punës për punëtorët e ndërtimit u rritën më shumë (me një plus prej rreth 4.000). Është e habitshme që edhe në tregtinë me pakicë kërkohen më shumë punonjës (plus vetëm nën 3000). Shpalljet për punë gjithashtu u rritën në sektorin e kujdesit shëndetësor (plus 2200) dhe në industrinë e gastronomisë / hotelieri (plus 2000).

Prandaj nuk është për t’u habitur që numri i të papunëve është në një nivel shumë të ulët. Norma u rrit paksa në 2.5 për qind në nëntor të vitit 2018, duke mbetur në 2.4 për qind që nga muaji maj i këtij viti. Përshtatur në efektet sezonale, megjithatë ra nga 2.5 në 2.4 për qind.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasada amerikane: Reformat e suksesshme në drejtësi mbështeten te gjyqtarët e rinj

Reformat e suksesshme në drejtësi mbështeten te gjyqtarët e rinj, shprehet Ambasada e SHBA-së në Shqipëri. Ambasada amerikane thotë...

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.