Mungesa e zinkut në trup – shenjat që nuk duhet ti injoroni

Mos i humb

Moskë, një person me thikë sulmon besimtarët në kishë

Një person mëngjesin e sotëm sulmoi besimtarët në një kishë në qendër të Moskës, duke plagosur dy veta,(AA). Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Brendshme...

Gjërat që nuk duhet të bëni kurrë kur pini uthull molle

Uthulla e mollës ka shumë vlera shëndetësore, megjithatë përthithja e tyre nga organizmi varet shumë nga mënyra e konsumit të uthullës.

Stuhia “Dennis” gjunjëzon Britaninë e Madhe

Zona të shumta në Britaninë e Madhe janë në alarm për shkak të reshjeve të shiut dhe në Uellsin jugor është lëshuar madje edhe...

Apple paraljmëron mungesë stoqesh iPhone prej uljes së prodhimit në Kinë

Gjigandi amerikan i teknologjisë Apple tha se nuk pret të arrijë pritshmëritë e tremujorit të dytë si për të ardhurat ashtu dhe për prodhimin...

Zinku është një nga mineralet më të dobishme për shëndetin e sistemit imunitar dhe riparimin e ADN-së.

Pamjaftueshmëria e zinkut prek 2 miliardë njerëz në botë. Por përse është i rëndësishëm zinku?

Zinku është thelbësor për aktivitetin e të paktën 300 enzimave.

Gratë shtatzënë duhet patjetër të kenë kujdes me nivelet e zinkut sepse ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fetusit.

Trupi duhet ushqyer me zink çdo ditë, thonë shkencëtarët.

A vuani nga pamjaftueshmëria e zinkut?

Njerëzit që janë më të prekur nga kjo sëmundje janë:

Ata që nuk ushqehen mirë
Vegjetarianët dhe veganët sepse zinku përftohet nga burime shtazore.
Njerëzit që vuajnë nga ulçera, zorra e trashë dhe diarea.
Ata që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë apo të veshkave.
Njerëzit e prekur nga diabeti.
Njerëzit që pijnë alkool.
Njerëzit që marrin shumë suplementë hekuri.
Gratë shtatzënë dhe lehonë.
8 Shenjat Që Nuk Duhet të Injoroni

Imuniteti i dobët
Nëse nivelet e zinkut janë të ulëta, do të sëmureni më shpesh.

Sistemi imunitar ka shumë nevojë për zink të cilat nxisin prodhimin e qelizave të bardha të gjakut.

Këto të fundit janë të nevojshme për të luftuar bakteret dhe viruset.

Zinku ndihmon në parandalimin e inflamacionit që shkakton sëmundje si azma, alergjitë, sëmundjet e zemrës, tumoret, plakja e parakoheshme e të tjerë.

Humbja e shqisës së nuhatjes dhe shijes
Zinku është i nevojshëm për prodhimin e një enzime e cila është jetësore për shqisat e nuhatjes dhe shijes.

Nëse krejt papritur nuk ju shijon asgjë dhe vëreni se keni humbur shqisën e nuhatjes, atëherë duhet të dini që kjo është një shenjë klasike e mungesës së zinkut.

Thonj të dëmtuar
Zinku luan një rol thelbësor në ndarjen dhe rritjen e qelizave.

Thonjtë dhe flokët janë të parët që preken nga mungesa e zinkut.

Qelizat që prodhojnë lëkurën, flokët dhe thonjtë kanë nevojë për doza të qëndrueshme të zinkut.

Nëse vini re njolla të bardha dhe çarje të thonjve atëherë me siguri vuani nga mungesa e zinkut.

Lëkura problematike
Puçrat, aknet dhe njollat e lëkurës tregojnë ndër të tjera se trupi nuk ka mjaftueshëm nga ky mineral.

Mungesa e tij përshpejton plakjen dhe rrudh lëkurën. Zinku ndërvepron me vitaminën A dhe së bashku garantojnë një lëkurë të shëndetshme.

Shërimi i plagëve dhe lëndimeve
Zinku është i dobishëm për përshpejtimin e shërimit të plagëve dhe lëndimeve.

Në mungesën e tij, qelizat sforcohen dhe nuk rriten siç duhet.

Suplementet e zinkut janë të nevojshme për të përshpejtuar shërimin e plagëve, të çarave apo lëndimeve.

Humbja e shikimit
Nëse keni probleme me shikimin, atëherë rishikoni sasitë e zinkut që merrni gjatë ditës. Zinku është thelbësor për sytë.

Së bashku me vitaminën A, përmirësojnë shikimin dhe mbrojnë sytë nga sëmundje të ndryshme që mund të shkaktojnë humbjen e tij.

Humbja e kujtesës dhe mungesa e përqendrimit
Zinku është thelbësor për kujtesën, përqendrimin dhe komunikimin mes nervave në tru.

Studimet kanë konfirmuar se rritja e dozës së zinkut me 50% rrit nivelin e përqendrimit dhe vëmendjes.

Duhet të dini që zinku përthithet më mirë nëse konsumohet me një sërë ushqyesish të tjerë.

Depresioni ose Stresi
Zinku luan një rol të pamohueshëm në kundërpërgjigjen e trurit dhe trupit ndaj stresit.

Shkencëtarët kanë zbuluar se sa më të ulëta janë nivelet e zinkut, aq më i thellë është depresioni tek njeriu.

Kur jemi të stresuar, trupi ka nevojë për ushqyes dhe minerale shtesë për të përballuar implikimet fizike të këtyre emocioneve.

Sasia e nevojshme e zinkut

Të dhënat shkencore tregojnë se meshkujt mbi moshën 19 vjeç kanë nevojë për 11 mg zink në ditë, ndërsa gratë kanë nevojë për 8 mg.

Gratë shtatzënë kanë nevojë për 11 mg zink në ditë, ndërsa ato lehonë duhet të synojnë për 12 mg zink në ditë.

Nëse e teproni me zinkun atëherë do të përjetoni të përziera, të vjella, mungesë oreksi, dhimbje abdominale, diare dhe dhimbje koke.

Burimet më të mira ushqimore të zinkut

Zinkun mund ta gjeni tek mishi i viçit, kungulli, farat e suzamit, çokollata e zezë, fasulet, spinaqi dhe qiqrat./Mesazhi/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...