Nigeri, 16 të vdekur si pasojë e rrëmujës

Mos i humb

Studimi i fundit: Imuniteti ndaj koronavirusëve mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj

Imuniteti ndaj riinfektimit nga coronaviruset njerëzore mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj, sipas një studimi të Universitetit të Amsterdamit.

Spanjë, rritet në 27.125 numri i të vdekurve nga COVID-19

Ministria spanjolle e Shëndetësisë njoftoi se gjatë javës së fundit nga koronavirusi kanë vdekur 43 persona. Në 24 orët...

Merr flakë një anije peshkimi në Durrës, shpëtohen tre marinarët

Peshkarexha ”Angelo” është përfshirë nga flakët teksa kishte dalë për gjueti. Ajo ndodhej rreth 11 milje larg bregut të...

Dreshaj: Jemi në bishtin e pandemisë, nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive

Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre...
Niamey

Së paku 16 refugjatë nigerianë e kanë humbur jetën sot në një rrëmujë gjatë një fushate donacioni në juglindje të Nigerisë,  (AA).

“Incidenti ndodhi kur guvernatori i shtetit Borno (Nigeri) po shpërndante oriz, rroba dhe para në dorë për refugjatët e vendit të tij, të cilët janë të vendosur përkohësisht në qytetin Diffa”, tha për AA gazetari lokal, Mahamadou Mado.

Një burim i sigurisë, i cili kërkoi të mos emërohej për shkak të kufizimeve për të folur në media, konfirmoi gjithashtu incidentin dhe numrin e vdekjeve.

Ai tha se rrëmuja ndodhi pasi njerëzit nxituan të marrin sendet thelbësore ndërsa zyrtarët e sigurisë të vendosur në vendngjarje nuk mund të kontrollonin turmën.

Guvernatori i shtetit Borno të Nigerisë, Babagana Umara Zulum që nga e shtuna ka qenë duke bërë një turne në rajonin Diffa për të pyetur për gjendjen e refugjatëve nigerianë.

Dhuna dhe terrori në shtetet verilindore të Nigerisë që nga viti 2013 ka detyruar dhjetëra mijëra njerëz të kërkojnë strehim në vendet fqinje, përfshirë Nigerin.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...