Një bukë prej shkencëtari me majanë e vjetër egjiptiane: si shijon kafshata 4500-vjeçare? (foto)

Mos i humb

Terroristët e YPG/PKK vazhdojnë të rrëmbejnë vajzat në Siri

Organizata terroriste YPG/PKK në rajonet që i ka pushtuar në Siri, muajin e kaluar ka rrëmbyer të paktën 4 vajza të moshës...

Zvicër : Janë regjistruar 116 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit .

Brenda ditës së fundit, në Zvicër dhe Lihtenshtajn,  janë raportuar 116 infeksione të reja me kornavirus. Të kujtojmë,...

India bllokon TikTok-un dhe dhjetëra aplikacione të tjera kineze

India të hënën bllokoi dhjetëra aplikacione kineze, duke përfshirë aplikacionin popullor TikTok, me qëllim të “ruajë sigurinë dhe sovranitetin e hapësirës kibernetike...

MEDITIME KURANORE – 159

1. Braktisja e Kuranit! E sheh se ai që e shpeshton dëgjimin e poezive duke pasur shërimin e përmismit të zemrës së...

Një bukë që të kthen 4500 vite prapa… Kështu është edhe kjo gatesë e përgatitur nga shkencëtari Seamus Blackley, i cili përdori majanë e bukës që gjeti në një enë egjiptiane të vjetër, që dikur ishte përdorur nga faraonët.

Majaja u gjet në një enë prej balte, tipike për konservim.

Me aq maja sa gjeti, ai e përdori për të gatuar një bukë, të cilën e përshkroi si  “tipike e 4500 viteve më parë”.

Buka egjiptiane kishte një shije tjetër nga ajo që përgatitet sot.

Por çfarë është realisht majaja?

Ajo është një përzierje e miellit me ujë, i cili lihet të thahet në ambient të jashtëm dhe më pas i shtohet bukës si mjet natyral për t’i dhënë volum.

Në të kaluarën, majaja është përdorur në forma natyrale, ndërsa sot atë e gjen në forma të konservuara.

Rezultati që ai e nisi si eksperiment shkencor, doli të ishte një mrekulli e shijes dhe kuzhinës. Blackley e postoi recetën në Twitter, dhe shijen e bukës e përshkroi si “më të pasur dhe më të ëmbël se buka normale”.

Para dy javësh, Blackley së bashku me ndihmën e një egjiptologu dhe mikrobiologjisti nxorën në dritë majanë nga një poçari e vjetër egjiptiane. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...