OKB u bën thirrje palëve në Libi që të respektojnë armëpushimin

Mos i humb

Ambasada e Turqisë në Tiranë njofton mbi masat e reja të hyrjes në shtetin e tyre

Ambasada e Turqisë në Tiranë, ka njoftuar për masat e reja që ka ndërrmarë shteti i tyre për shtetas të huaj gjatë...

Listat e Hapura dhe koalicionet parazgjedhore ‘në dorë’ të Kuvendit

Deputetët e opozitës parlamentare dhe të mazhorancës kanë votuar të gjithë pro tek Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit për nismën...

Kosovë : Deputetët votojnë në kuti të ndara për të siguruar përfaqësimin e grave në bordin e KOSTT-it

Në pamundësi për të vazhduar seancën dje, deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur dhe këtë të premte. Me shtatë pika në...

OBSH ka edhe një lajm tjetër në lidhje me COVID 19

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se COVID-19 vazhdon të shpërndahet në mënyrë të përshpejtuar. Përhapja e pandemisë së koronavirusit...

Misioni mbështetës i Kombeve të Bashkuara në Libi (UNSMIL) u ka bërë thirrje të gjitha palëve në vend që të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin e shpallur së fundmi.

“Për hir të civilëve në Tripoli, qindra mijëra që kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe 116 mijë fëmijëve që nuk kanë mundësi të ndjekin arsimin, OKB u bën thirrje palëve të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin e deklaruar”, thonë nga UNSMIL në një postim në Twitter.

Lideri i forcave të armatosura jolegjitime në lindje të Libisë, Khalifa Haftar, si dhe Fayez al-Sarraj, kreu i Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur nga OKB, pranuan thirrjen e përbashkët të presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan dhe presidentit rus Vladimir Putin për armëpushim.

Armëpushimi hyri në fuqi në mesnatën e së dielës dhe vendimi u festua me fishekzjarre në Tripoli.

UNSMIL u ka bërë thirrje palëve ndërluftuese “t’u japin mundësi përpjekjeve diplomatike për të arritur një ndërprerje të përhershme të operacioneve ushtarake dhe kthim në procesin politik”.

Sot Haftari u largua nga Rusia pa nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit me al-Sarraj, ndërsa raportohet për mbledhjen e forcave të tij për të rifilluar sulmet në Tripoli.

Në muajin prill, Haftari filloi një fushatë ushtarake për të pushtuar Tripolin nga GNA. Sipas të dhënave të OKB-së, mbi 1 mijë persona janë vrarë që nga fillimi i operacionit dhe më shumë se 5 mijë janë plagosur.

Që nga rrëzimi i ish-liderit libian Muammar Gaddafi në vitin 2011, në Libi janë shfaqur dy qeveri, një në lindje të Libisë e mbështetur kryesisht nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, me të cilën është i lidhur edhe gjenerali Haftar, ndërsa një tjetër në Tripoli, e cila gëzon njohjen ndërkombëtare të OKB-së.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...