“Paralajmërimi i prodhuesve të bukës: Mos blini bukë të prerë, rrezikoheni nga…lexoje

Mos i humb

Vuçiç: Serbia para ultimatumit

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq pohon se këtë vit Serbia do të përballet me një ultimatum për çështjen e Kosovës. „E sigurt...

Ke një ide inovative? Ky është momenti yt për të kapur majat! Më të mirët shkojnë në ‘Silicon Valley’

TechSpace, shtëpia më e madhe e teknologjisë në Shqipëri ju mirëpret ju dhe projektet tuaja inovative. Më të mirët, shkojnë në Silicon...

Kroaci, rasti i parë i koronavirusit konfirmohet në Zagreb

Rasti i parë i koronavirusit në vend u konfirmua nga kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç, i cili mbajti një konferencë të jashtëzakonshme shtypi...

Itali, virusi/ Përse po përhapet kaq shpejt?!

Brenda vetëm 48 orësh, 6 persona humbën jetën nga koronavirusi në Itali, ndërsa numri i infektimeve u rrit me ritme frikësuese. Sipas...

 

Shoqata e Prodhuesve të Bukës Shqipëri rekomandon që buka të mos shitet më e prerë në feta, siç jemi mësuar ta marrim atë zakonisht në dyqanet e bukës, por të shitet si një e plotë. Z.Nela përse rekomandohet një gjë e tillë?

“Për arsye sepse buka kur del nga furra krijon një kore të vetën. E cila kjo kore nuk lejon që të hyjnë agjentët e tjerë mikrobi ose diçka tjetër. E dyta në qoftë se ne do ta presim këtë do të hyjnë shumë mikrobe brenda. E treta kjo bukë duhet të rrijë mbi 4-5 orë të kullojë, ai klienti vjen thotë më jep një bukë të ngrohtë.1444

Buka e ngrohtë pritet, pasi ka marrë miliona mikrobe brenda. Në qoftë se një bukë pritet, pjesët e sharrës mbajnë mbetje dhe duke mbajtur mbetje dhe të gjitha mbetjet rrinë tek faqet e bukës. Nuk pranon mikrobi të hyjë këtu, sepse është e pjekur është kore e fortë. Ja do ta presim një bukë për ta parë se si funksionon. Shiko sa foje sharre mori.

Shiko çfarë ndodh, kjo është shumë bukë e mirë dhe mori gjithë këto mikrobe, e vumë këtu ( mbi sharrë) në do të përdorim qesen, e vumë në qese pastaj do e marrim dhe do e vendosim tek letra. Letra ka pjesën e vet, pastaj do e kapi goca ka disa prekje me dorë të paarsyeshme. Ne si shoqatë mundohemi t’i themi konsumatorit “merr bukë të pa prerë””, shprehet kreu i shoqatës së prodhuesve të bukës…

Gazeta Durresi

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Këln Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë (AA).

Kuvajti konfirmon katër raste të reja të koronavirusit

Kuvajti konfirmoi edhe katër raste të koronavirusit të ri, duke e çuar numrin total në nëntë raste (AA). Ministria...

Turqia arreston 9 terroristë të dyshuar të DEASH-it

Burimet policore njoftojnë se të paktën 9 shtetas të huaj u arrestuan në kryeqytetin e Turqisë për shkak të dyshimeve për lidhje...

Kinë, numri i vdekjeve nga koronavirusi rritet në 2,717

Numri i vdekjeve në Kinë nga shpërthimi i koronavirusit është rritur në 2,717, bëri të ditur sot Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë së...

Koronavirusi/ Italianët ua nxjerrin inatin kinezëve. I rrahin dhe i fyejnë publikisht

Agresioni, fyerje, tallje… Nuk është një kohë e lehtë për komunitetin kinez, duke luftuar me racizmin dhe psikozën koronavirus në Itali.