Patëllxhanë të mbushur

Mos i humb

Ish-shefi i Ushtrisë së Pakistanit fajëson CIA-n për vdekjen e Ziaulhaq

Duke mohuar përfshirjen e tyre në vrasjen e ish-sunduesit ushtarak të Pakistanit, Gjeneralit Muhamamd Ziaulhaq, dy ish gjeneralë të ushtrisë së Pakistanit...

“Ryanair” thirrje për kontrolle shtesë mbi meshkujt muslimanë në aeroporte

Drejtori ekzekutiv i kompanisë ajrore "Ryanair", që ofron fluturime me çmim në ulët në Evropë, Michael O'Leary ka deklaruar se "meshkujt muslimanë...

“Pekini persekutim ndaj praktikave të besimeve fetare”

Dalin në pah detaje të reja në lidhje me persekutimin e Ujgurëve në Kinë në një raport të BBC-së, (AA). Raporti tregon një dokument të...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...

Përbërësit:

• 1 kg mish viçi,
• 1-1, 5 kg patëllxhanë të vegjël,
• 1 qepë,
• 1 karotë,
• vaj ulliri,
• 2 lugë gjalpë,
• 4 domate,
• disa speca djegës,
• 1/2 tubë majdanoz,
• specall, kripë, piper.

Fërgohet qepa gjersa të zbutet. Hidhet 1 lugë specall, përzihet një herë me lugë, pastaj shtohen mishi i prerë në kubikë të vegjël dhe ½ gotë ujë i nxehtë. Mishi zihet në zjarr të ulët gjersa të zbutet. Shtohen një karotë e kaluar në rende, majdanozi i grirë, kripë, piper dhe vlohet edhe 5 minuta.

Patëllxhanët skuqen nga të gjitha anët në vaj të nxehtë, gjersa të zbuten pak. Priten në mes për së gjati, por jo gjer në fund. Mbushen me yçin e përgatitur. Palosen në tavë, hidhet pak ujë, mbulohet çdo patëllxhan me nga një rreth domateje.

Mbi çdo domate vihet nga pak gjalpë dhe hidhet nga pak vegetë. Sipas dëshirës, aty- këtu vendoset nga një spec djegës dhe ena futet në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C për t’u pjekur gjersa të skuqet në sipërfaqe dhe të trashet lëngu.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Koronavirusi/ Italianët ua nxjerrin inatin kinezëve. I rrahin dhe i fyejnë publikisht

Agresioni, fyerje, tallje… Nuk është një kohë e lehtë për komunitetin kinez, duke luftuar me racizmin dhe psikozën koronavirus në Itali.

Koca: Deri më tani në Turqi nuk ka koronavirus

Ministri turk i Shëndetësisë, Koca: Deri më tani në Turqi nuk është shënuar ndonjë rast i koronavirusit. Kjo nuk nënkupton se nuk...

Vrasja në Rrëshen/ Familja Filopati hap dyert e mortit

Familjarët e Vladison Filopati dhe Esmeralda Filopati (33 vjeç), që kanë mbetur të vrarë në derë të shtëpisë së tyre në Kodër...

Conte: S’ka kohë për polemika, të veprojmë së bashku

Italia po kalon orë të vështira nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë që numri i të infektuarve është rritur duke shkuar në 325,...

Një 45- vjeçari nga Skrapari vdiq dje nga AH1N1

45- vjeçari Vjetor Alushi nga Skrapari i cili u diagnostifikua me gripin AH1N1 dhe vdiq në Sanatorium në Tiranë kishte probleme prej...