Pini një lugë vaj ulliri esëll dhe shikoni çfarë ndodh!

182
0

Pijeni vajin e ullirit ashtu si pini ujin, pasi vaji i ullirit do të thotë shëndet. Ushqehuni shëndetshëm që të jetoni jetë të gjatë dhe plot shëndet.

Po flasim për antibiotikun natyral që parandalon gjithë llojet e kancerit, duke nisur nga ai i gjirit. Mos kini frikë nga kolesteroli, pasi vaji i ullirit rregullon nivelin e sheqerit dhe mundëson që të jeni energjik gjatë gjithë ditës.

Dobitë e konsumimit rregullisht të një luge vaji ulliri çdo ditë në mëngjes esëll janë të panumërta. Këtu do të radhisim këta dobi për ju. Ndërsa dihet se vaji i ullirit, i cili prodhohet nga ulliri, si produkti ushqimor më i vjetër dhe më i shëndetshëm në sipërfaqen tokësore, është burim shërimi prej qindra vitesh.

Vaji i ullirit, dobitë e të cilit zbulohen çdo ditë e më shumë, është një vaj i mrekullueshëm pasi ka efekt parandalues në formimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe në formimin e kancerit. Përveç kësaj forcon sistemin e imunitetit, parandalon edhe shqetësimet që bëhen shkak për infeksion.

Gjithashtu është rregullues i kolesterolit, mbështet shëndetin e zemrës, ndihmon në përkujdesjen për lëkurën dhe flokët, ndhimon në humbjen në peshë, ka efekt pozitiv në kurimin e diabetit. Si shtesë ndaj këtyre vaji i ullirit është një qetësues mjaft i fuqishëm. Por për të përfituar nga të gjitha këta dobi të tij duhet të dimë se si ta përdorim.

Në veçanti nëse pini nga një luge gjelle me vaj ulliri çdo mëngjes esëll do të keni dobi të pafund për shëndetin tuaj.

Ja cilat janë dobitë kryesore që do të përfitoni nga kjo:

1- Parandalon kancerin e zorrës së trashë:

Vaji i ullirit parandalon kancerin duke mbrojtur qelizat në zorrë. Përveç kësaj ndihmon në tejkalimin e kapsllëkut.

2- Është i dobishëm për lëkurën, flokët, thonjtë dhe kockat:

Vaji i ullirit zbut thonjtë dhe flokët, i ushqen, i hidraton dhe ndihmon në zgjatjen sa më shpejt të tyre. Mund ta përdorni vajin e ullirit si maskë për flokët ose lëkurën mirëpo do të keni efekte më të larta nëse e konsumoni drejtpërdrejt vajin e ullirit.

3- Pastron mushkëritë:

Mushkëritë kanë si detyrë të pastrojnë gjithë sistemin e brendshëm të trupit. Mirëpo herë pas here edhe mushkëritë ndiejnë nevojë të vetëpastrohen. Detoksin më efektiv të mushkërive mund ta realizoni me vaj ulliri, shkruan frekuenca. Sipas kësaj nëse përzieni 2 lugë gjelle vaj ulliri me 1/3 e lëngut të limonit ju do të mund të pastroni mushkëritë tuaja./Kosova post/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here