Pse duhet të përdorni piper të kuq në çdo gjellë?

Mos i humb

SHBA në pragun e 130 mijë vdekjeve nga infeksioni

Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistruan afërsisht 39 500 raste të reja infeksioni dhe 234 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e...

Albana Vokshi : Zyrat Vendore të Arsimit, vatra të mundshme përhapje të COVID19

Ish-deputetja e PD-së Albana Vokshi, ka denoncuar përmes fotove në facebook radhët në zyrat vendore të Arsimit. “Dështim total...

Shoqatat prodhuese të energjisë së rinovueshme: Gati edhe për arbitrazh

Prodhuesit e energjisë, nga burimet ujore, kane paditur ne gjykate qeverine pasi ajo ka marë vendimin për të ulur çmimin me të...

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Respektimi i lirisë fetare është tregues i rëndësishëm për vlerësimin e konsolidimit të demokracisë dhe vendimi i BE-së për të ngarkuarin e...

Ushqimet e fërguara kanë filluar shumë shpesh të përgatiten, por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta largoni nga përdorimi piperin e kuq.

Ajo ka fuqi të jashtëzakonshme shëruese, rikthen qelizat e zorrëve dhe ndihmon në zvogëlimin e kilogramëve të tepërta.

Me përdorimin e rregullt të kësaj mëlmese, ju shumë lehtë mund të rregulloni sistemin e tretjes, i qetëson ngërçet dhe dhimbjet e lukthit.

Piper i kuq përmban një përbërës aktiv të quajtur capsaicin, i cili sipas një numri studimesh të mëparshme të kryer në Universitetin e Pitsburgut ka fuqinë për të shkatërruar qelizat e kancerit të zorrës së trashë, për të ndaluar rritjen e tyre me 80%.

Gjithashtu, ajo përmban praninë e vitaminave C, A dhe vitaminave nga grupi B që ndikojnë pozitivisht në rigjenerimin e mukozës së zorrëve.

Shtimi i 10 gramëve të piper i kuq në çdo vakt që lejon praninë e këtij aroma zvogëlon urinë dhe kështu redukton numrin e kalorive të djegura pas një vakt./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...