“Republika Çeke mbështet hapjen e negociatave Shqipëri-BE këtë vit”

Mos i humb

UNICEF: Vriten 19 fëmijë nga sulmet ajrore në Jemen

Të paktën 19 fëmijë u vranë në sulmet ajrore në veri të Jemenit fundjavën e kaluar, dhe po kaq mbetën të plagosur,...

Mbetje të rrezikshme nga Italia, protestojnë studentët: Mos helmoni të ardhmen, Shqipëria nuk është kazan toksik

Studentët protestojnë pas kapjes së sasive të mëdha të amiantit e dhjetëra fuçive me substance të rrezikshme në bordin e një trageti...

Qeveria miraton planin kombëtar për Integrimin europian 2020-2022

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e sotme planin kombëtar për integrimin europian për vitet 2020-2022. Institucioni që do...

Oktay: Fatkeqësisht FETO vazhdon të përhapë helmin e saj në vendet ku vepron

Stamboll Nënpresidenti i Turqisë, Fuat Oktay në një fjalim drejtuar përfaqësuesve të shteteve të Fondacionit Maarif të Turqisë, tha se "Ju jeni kundërhelmi i helmit...

Ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, priti në një takim sot ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, Tomash Petriçek, i cili ndodhet në Shqipëri për një vizitë zyrtare.

Pas takimi Cakaj dhe Petriçek dhanë një konferencë të përbashkët për mediat, ku Cakaj tha se Çekia ka qenë mbështetëse e rrugëtimit evropian të Shqipërisë.

“Së bashku jemi pjesë e disa misioneve të sigurisë në kuadër të bashkëpunimit në NATO. Me kolegun Petriçek kemi biseduar edhe për marrëdhëniet dypalëshe, duke insistuar që komunikimi politik të përkthehet në bashkëpunim më të thellë ekonomik. Kemi theksuar nevojën që në fushën e agroturizmit të kemi projekte që kontribuojnë në marrjen e investitorëve”, tha Cakaj.

Sa i përket situatës në rajon, Cakaj tha se kanë biseduar për domosdoshmërinë e zgjidhjes së të gjitha kontesteve dypalëshe për të kontribuar në stabilitetin dhe paqen në rajon, ku sipas tij, Shqipëria në vijimësi ka luajtur rolin e saj pozitiv.

Lidhur me perspektivën e Shqipërisë për integrimin në BE, Cakaj tha se Çekia mbështet hapjen e negociatave të Shqipërisë në qershor të vitit 2019.

“I jam mirënjohës në emër institucioneve të Shqipërisë për mbështetjen e Çekisë për hapjen e negociatave në qershor. Ne kemi përmbushur të gjitha kushtet e Këshillit dhe presim një vendim pozitiv nga Komisioni Europian për hapjen e negociatave”, deklaroi Cakaj.

Ndërsa ministri i Punëve të Jashtme i Republikë së Çekisë, Tomash Petriçek, në fjalën e tij tha se marrëdhëniet me Çekisë dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera dhe se Shqipëria është një partner i vyer në BE NATO dhe organizata të tjera.

“Dëshiroj të kemi një bashkëpunim të ngushtë ekonomik mes dy vendeve tona. Vitin e kaluar bashkëpunimi ekonomik u rrit me një të tretat dhe ekziston potenciali për një bashkëpunim më të ngushtë ekonomik në të ardhmen. Shqipëria po bëhet një destinacion gjithmonë dhe më popullor dhe i kërkuar për turistët çekë. Gjithashtu ka dhe një potencial të madh edhe për bashkëpunim në fushë e bujqësisë”, u shpreh Petriçek.

Lidhur me integrimin evropian të Shqipërisë, ai tha se Çekia ka mbështetur gjithmonë zgjerimin e BE-së. “Ne e mbështesim ambicien e Shqipërisë për të hapur bisedimet për anëtarësim këtë qershor dhe ne do t’ju mbështesim përpara partnerëve tanë të BE”, deklaroi kryediplomati i Republikës Çeke.

Duke folur për rritjen e bashkëpunimit në fushën e sigurisë, Petriçek tha: “Dy vendet tona bashkëpunojnë si partnerë dhe japin kontribut të përbashkët në sigurinë dhe stabilitetin në Evropë dhe rajone të tjera”.

Gjatë qëndrimit të tij në Tiranë ministri Petriçek zhvilloi një takim edhe me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...