Rouhani: Pavarësisht sanksioneve kemi ulur borxhin e jashtëm

Mos i humb

Afganistan, 10 mijë të burgosur lirohen nga burgu për shkak të COVID-19

Presidenti i Afganistanit me dekret ka liruar 10.000 të burgosur në këtë vend, ndërsa këtë e bëri në kuadër të luftës kundër...

“Lajm fantastik…faleminderit Zot!”, 7 punonjësit e Urgjencës në Pukë rezultojnë negativ për CoVid-19

Një tjetër lajm i mirë vjen nga Bashkia e Pukës për sa i përket situatës më koronavirus. 7 punonjësit...

Koronavirusi, Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset e mëdha dhe ndërmarrjet e mesme e të vogla

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka...

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, tha se pavarësisht sanksioneve kanë ulur borxhin e jashtëm të vendit nga 12 miliardë e 400 milionë dollarë në 9.5 miliardë dollarë.

Në një deklaratë gjatë një vizite në qytetin Shirvan në rajonin Khorasan-i Verior në verilindje të Iranit, Rouhani ka thënë se po kalojnë një periudhë të vështirë.

Ai tha se pavarësisht që përballen prej 14 muajsh me sanksionet e ashpra të SHBA-ve ata kanë ulur në rreth 9.5 miliardë dollarë borxhin e jashtëm i cili në vitin 2017 ka qenë 12 miliardë e 400 milionë dollarë.

Pasi ka mbrojtur idenë e tij se ndonjë vend tjetër nuk do të mund të qëndronte në këmbë po të përballej me këto sanksione, Rouhani tha se Irani po reziston përballë SHBA-ve dhe se “kanë përfunduar me dështim” të gjitha politikat që qeveria e Washingtonit ka vënë në zbatim ndaj tyre.

Duke theksuar se kanë mbetur të detyruar të përballen me sanksionet amerikane, por nuk kanë shkuar në dyert e të huajve dhe fondeve ndërkombëtare të parave, Rouhani tha se shkalla e papunësisë në vend, e cila ishte 12.1 për qind vitin e kaluar ka rënë në 10.8 për qind këtë vit dhe se ata kanë siguruar punësim për 321 mijë njerëz.

Rouhani shtoi se në kuadër të vizitës së tij do të realizojnë hapjen e shumë projekteve në rajonin Khorasan-i Verior.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Frikë në burgun e Rrogozhinës, juristi dyshohet me COVID 19, drejtori: Jam edhe unë në karantinë

Juristi i burgut të Rrogozhinës dyshohet të jetë prekur nga COVID 19. Lajmi ka qarkulluar në rrjetet sociale dhe media, por drejtori...

Rusi, rastet me COVID-19 rriten në mbi 4,000

Rusia sot raportoi 601 raste të reja të koronavirusit të ri(COVID-19) dhe katër vdekje. Numri i përgjithshëm i rasteve...

“Ekonomia e Kosovës do të shënojë rënie prej 2 deri në 4 për qind për shkak të COVID-19”

Prishtinë Banka Qendrore e Kosovës (BQK) konsideron se pandemia e koronavirusit (COVID-19) e përhapur edhe në Kosovë do...

Iran, rritet në 3.294 numri i vdekjeve nga COVID-19

Irani ka raportuar 134 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 3.294 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Stafi i Spitalit të Traumës dhuron gjak për pacientët që kanë nevojë

Stafi i Spitalit Universitar të Traumës, në këtë kohë të vështirë për vendin, shkaktuar nga pandemia Covid-19, është bërë pjesë e nje...