Rusia gjen vaksinën kundër covid-19, Putin: Brenda pak ditësh do jetë gati

Mos i humb

Balla: 83 mijë të punësuar më shumë në biznesin e vogël sesa në 2013. Saliu dhe Luli kanë shtuar bizneset gjatë këtyre 7 viteve

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla deklaron se në fund të vitit 2019 figurojnë 83 mijë të punësuar më...

“El Chapo kinez” i dënuar me vdekje, arratiset nga burgu – iku përmes kanalit të ujërave të zeza

Arratisja nga burgu si në skenat e filmave aksion të Hollywood-it ka ndodhur në Shoshenk, ku kamerat e sigurisë filmuan në detaje...

Forcat armene shkëmbejnë zjarr me ata azere, 15 ushtarë të tjerë të vrarë

Forcat armene dhe azere shkëmbyen zjarr të ashpër për një ditë të dytë të hënën mbi territorin e diskutueshëm të Nago-Karabakut, me...

9 vlerat shëndetësore të sardeleve të freskëta

Sardelet janë nga shijet më të veçanta e të freskëta të detit. Janë ndër peshqit më të vegjël që mund të konsumojmë...

Në një kohë kur numri i të infektuarve nga Covid-19 ka arritur në 20 milionë, Rusia jep lajmin e mirë për gjetjen e vaksinës kundër virusit.

Lajmi është dhënë ditën e sotme nga presidenti i vendit Vladimir Putin.

Vaksina, e zhvilluar nga Qendra Kombëtare e Kërkimit Gamaleya dhe është regjistruar zyrtarisht në Ministrinë e Shëndetësisë Ruse.

Në fjalën e tij presidenti Rus deklaroi se të gjithë provat e vaksinës deri tani kishin rezultuar pozitive.

Vaksina bazohet në adenovirus dhe përmban grimca të vdekura COVID-19 të cilat nuk mund të shumohen janë të sigurta, tha AlexanderGintzburg, drejtuesi i qendrës kërkimore.

Megjithatë ata u shprehën se injektimi i kësaj substance mund të shkaktojë temperaturë të lartë tek disa persona.

Që nga shfaqja në Ëuhan, Kinë dhjetorin e kaluar, koronavirusi është përhapur në të paktën 188 vende dhe territore. SHBA kryeson me 5.09 milion të infektuarish, pasuar nga Brazili me mbi 3 milion raste dhe India me 2.27 milion, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti “JohnsHopkins” i SH.B.A.-së. Rusia në anën tjetër ka pasur rreth 891,000 raste deri më tani

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...