SBB ua fal qiratë 1200 lokaleve për kohën e pandemisë

Mos i humb

Ja si mund të fitoni nënshtetësinë Zvicerane

Zvicra ka dy procese për marrjen e nënshtetësisë Natyralizimi i zakonshëm (ose i rregullt) është ai që kalojnë...

Kurti: Kushtetuesja të interpretojë dekretin, e jo të vendos norma të reja

Derisa kanë mbetur edhe tri ditë kohë prej kur Gjykata Kushtetuese pritet të marrë vendim për kushtetutshmërinë e dekretit për mandatarin, kryeministri...

Iran, vriten tre ushtarë gjatë një përleshjeje të armatosur

Tri roje kufitare iraniane u vranë gjatë një përleshjeje me grupe të armatosura afër kufirit irakian, bëri të ditur sot agjencia zyrtare...

Itali, rihapen pishinat dhe ambientet sportive, lehtësimi i masave vazhdon

Sporti individual merr fund, në shtëpi apo jashtë… Pishinat, sallat e gjimnastikës dhe klubet e fitnesit do të rihapen sot në Itali...

SBB ka vendosur të zhdëmtojë qiramarrësit e saj: bizneset që janë mbyllur për shkak të krizës së koronavirusit nuk do të paguajnë qira për gjithë kohën sa ka zgjatur bllokimi. Këto janë kryesisht dyqane dhe restorante në stacionet e trenave, njofton Ndërmarrja Federale e Hekurudhave.

Bizneset që janë lejuar të qëndronin të hapura gjatë asaj kohe, do të përfitojnë ulje të qirasë, shuma e së cilës varet nga rënia e shitjes që kanë pësuar. Qiramarrësit e zyrave dhe hapësirave të banimit janë të përjashtuar nga ulja e qirave, thuhet më tutje në njoftim-

Në tërësi, nga kjo përfitojnë bartësit e 1200 kontratave të qirasë. Në varësi të kohës sa janë dëmtuar, kjo fazë llogaritet nga 17 marsi deri më 26 prill, 10 maj oapo edhe deri më 8 qershor 2020.

Me këtë rregullore, SBB dëshiron të “mbështesë qiramarrësit e saj të bizneseve, të kontribuojë në planifikimin e tyre të sigurisë dhe likuiditetit dhe të nderojë marrëdhëniet biznesore që ka pasur me to, të cilat, në disa raste janë prej një kohe të gjatë”.

Lokalet e prekura do të kontaktohen në ditët e ardhshme. Ato nuk ka nevojë të bëjnë kërkesë për uljen e qirasë.

Siç thuhet më tej në njoftim, SBB kishte marrë  masa të menjëhershme për të akomoduar qiramarrësit e saj menjëherë pas bllokimit.

Për shembull, afati i pagesës për interes të qirasë qe zgjatur për 60 ditë nga marsi i vitit 2020, dhe gjithashtu qenë ngritur afatet minimale të hapjes për të gjitha bizneset.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...