Sizmologu Ormeni: Duhet mbajtur një sy hapur, Shqipëria në periudhë të lartë sizmike

Mos i humb

Kosovë : Janë regjistruar 3 viktima dhe 76 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit .

Në 24 orët e fundit, në Kosovë janë shënuar 3 viktima dhe 76 raste të reja me koronavirus. Ndërkohë numri...

Policia paralajmëron protesta: Është alarmi i fundit për qeverinë që t’i plotësojë kërkesat

Qeveria e Kosovës sot ka afatin e fundit për plotësimin e kërkesave të Policisë së Kosovës për përfshirjen e tyre në vendimin...

Mbyllet Gjykata e Kurbinit! Të tre gjyqtarët infektohen me Covid-19

Gjykata e Kurbinit është mbyllur për shkak të pandemisë Covid-19.  Të tre gjyqtarët përfshi edhe kryetarin e kësaj gjykate janë konfirmuar me...

U mbyll pas rastit me COVID-19, Ambasada shqiptare në Athinë: Ja kur rinis puna

Pas mbylljes së punës në ambasadën shqiptare në Athinë për shkak të një punonjës rezultoi pozitiv me COVID-19, vjen një reagim nga...

Institucionet shqiptare duhet të mbajnë një sy hapur sa i takon gjendjes së tërmeteve në Shqipëri. Sizmologu Rrapo Ormeni tha në emisionin “360 gradë” në RTV Ora se vendi ynë tashmë ka hyrë në një periudhë me aktivitet të lartë sizmik.

“Edhe Shqipëria duhet të ketë një sy hapur. Edhe në Shqipëri kemi pasur periudha me nivel sizmik të ulët siç ka qenë nga 1979-2019 dhe periudha me aktivitet sizmik të lartë.

Këto periudha përsëriten. Ne tani kemi hyrë në një periudhë me aktivitet sizmik të lartë.

Këtë e tregoi tërmeti i Durrësit. Këto periudha kanë ciklet e tyre. Nëse periudha me aktivitet sizmik të ulët zgjat 40 vjet, periudha me aktivitet sizmik të lartë zgjatin 17-23 vjet” – tha Ormeni.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...