Skiatorja turke shpallet heroinë në Slloveni pasi ia shpëtoi jetën një 12-vjeçari

Mos i humb

COVID-19/ Banka e Shqipërisë pritet të ulë sot normën bazë të interesit, më të madhen në histori

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të...

“Ora e Tokës 2020”, festë globale për planetin në botën virtuale

Pandemia e koronavirusit apo COVID-19 mund të ketë vjedhur madhështinë nga ngjarja e Orës së Tokës këtë vit, por nuk ka lagur...

Ja ushqimet që shpëtojnë mushkëritë

Mushkëritë janë pre e shumë kimikateve, që shkaktojnë një sërë sëmundjesh të rrezikshme. Një prej substancave më të dëmshme për mushkëritë është...

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të mund të njoftojnë simptomat te mjeku amë

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut, njoftoi se në rast se qytetarët kanë simptoma tipike të koronavirusit të ri (COVID-19), do...

Skiatorja turke Sıla Kara është shpallur heroinë në Slloveni pasi i shpëtoi jetën e një djali 12-vjeçar në Resortin e Skiimit Krvavec në vend (AA).

Në një deklaratë, Federata Turke e Skiimit tha se Kara, 19 vjeçe, i shpëtoi të miturit slloven gjatë një stërvitjeje para garave që po mbaheshin atje.

Slloveni, i cili gjendej së bashku me Karan në një kabinë teleferiku, humbi ekuilibrin e tij. Ai arriti të kapet për shtizat e skive të sportistes turke në përpjekjen e saj për ta parandaluar rënien e tij. Kara më pas e mbajti atë për 15 minuta teksa qëndronte i varur në ajër, ndërsa më në fund, ai u shpëtua nga patrulla e sigurisë.

Kara është nderuar me medalje nga policia në Krvavec për trimërinë e saj. Ajo gjendej në mesin e konkurrentëve Sllallomin e Madh në Krvavec të mbajtur më 12-13 shkurt.

Duke folur për incidentin, Kara tha se djaloshi slloven u frikësua kur ra nga kabina.

“Unë hodha shtizat e mia të skive dhe i hoqa dorezat me gojë. Kur i hoqa, ai thirri dhe bërtiti: ‘Ju lutem, më mbani me të dy duart'”, tha Kara, duke shtuar se ajo e ka mbajtur sllovenin me të dy duart përafërsisht 15 minuta.

Ajo tha se patrullat e sigurisë në pistën e skiimit dhe stafi i resortit arritën në vendin e ngjarjes dhe ajo lëshoi djaloshin që të binte në një rrjetë sigurie të vendosur nga ekipi që arriti në vendin e ngjarjes.

“Unë zbrita për të kontrolluar djalin dhe ata (patrulla dhe personeli) më thanë që ai ishte në gjendje të mirë dhe nuk kishte ndonjë problem”, rrëfeu Kara.

Pas rastit, thotë ajo, kanalet sllovene të lajmeve e kanë quajtur heorinë.

“Shefi i policisë dhe oficerët sllovenë më dhanë një medalje mirënjohjeje në aeroport”, tregon Kara.

Kara tha se e ndiente si detyrë për ta shpëtuar një jetë dhe se është shumë e lumtur për veprën që e ka bërë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...