“Tepër i ri për të folur me lekë të vjetër”, çelet java e parasë

Mos i humb

Apple paraljmëron mungesë stoqesh iPhone prej uljes së prodhimit në Kinë

Gjigandi amerikan i teknologjisë Apple tha se nuk pret të arrijë pritshmëritë e tremujorit të dytë si për të ardhurat ashtu dhe për prodhimin...

Turqia mbyll përkohësisht pikat kufitare me Iranin

Turqia ka vendosur që ta mbyllë kufirin me Iranin si masë parandaluese kundër përhapjes së mëtejme të virusit të rrezikshëm. Ky vendim...

Gjykata Speciale fton edhe dy ish-ushtarë të UÇK-së, njëri në cilësinë e të akuzuarit

Gjykata Speciale ka ftuar për intervistim ditën e sotme edhe dy ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kjo është...

Ekspertët e sigurisë: Policëve me probleme psikike t’u merren armët

Ditë më parë, Valdete Bllaca, ish-zyrtare policore ka vrarë 4 familjarët e saj pastaj edhe vetën. Policia e Kosovës kishte konfirmuar se...

Nën moton “Tepër i ri për të folur me Lekë të vjetër” Banka e Shqipërisë, Shoqata e Bankave dhe Ministria e Arsimit kanë çelur javën e parasë për të mësuar të rinjtë si të kujdesen për të ardhurat dhe kursimet.

“Tema ndërkombëtare e këtij viti, rreth së cilës të gjithë partnerët organizojnë aktivitete ndërgjegjësuese dhe edukative, është “Mëso. Kurse. Fito”. Ne si pjesëmarrës aktiv në veprimtaritë e kësaj Jave kemi zgjedhur të fokusohemi tek edukimi i të rinjve për të mënjanuar përdorimin e gabuar të termave “lek i ri” dhe “lek i vjetër” në marrëdhëniet tona të përditshme financiare.” -u shpreh Minxhozi.

Kryetari i Shoqatës së Bankave e cilësoi edukimin financiar bazë për zhvillimin ekonomik.

“Është e rëndësishme që të shohim përfshirjen financiare, edukimin financiar dhe kursime të shëndetshme të cilat ndihmojën në mirëqënien e një vendi të caktuar.Përfshirja financiare, edukimi financiare janë ato që na ndihmojnë të bëjmë zgjedhjet e duhura për të ardhmen tonë.”

Java e parasë është një aktivitet mbarëbotëror që ka për qëllim ndërgjegjësimin që qyetarët të marrin vendime financiare të mirëmenduara dhe festohet në më shumë se 135 shtete.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Një kinez i dyshuar me koronavirus në Kosovë, do të testohen dhe dy persona të ardhur nga Italia

Një qytetar me origjinë nga Kina është shtrirë mbrëmë në Klinikën Infektive në QKUK, i cili po dyshohet se është prekur nga...

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...