Tryeza për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri kundër Bashës: S’ka patur presion, marrëveshje shqiptare

Mos i humb

Rikthehen protestat e naftëtarëve në Ballsh/ Paralajmërojnë grevë urie: Nuk na pret njeri, jemi në mes të katër rrugëve

Janë rikthyer protestat e naftëtarëve në Ballsh, përpara uzinës së qytetit. Naftëtarët kanë paralajmëruar grevë urie. Ata shprehhen se...

OFL iu çon ultimatumet 4 të dënuarve nga Kurbini, Mati e Lezha: Deklaroni burimet e pasurisë për 48 orë

Operacioni Forca e Ligjit ka kaluar në veri të vendit duke iu kërkuar burimet e pasurisë 4 të dënuarve në zbatim të...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Policia italiane sekuestron 14 lokale luksoze në qendër të Romës me vlerë prej 4 milionë eurosh

ITALI - 13 persona kanë rënë në prangat e policisë, 14 restorante luksoze në qendër të Romës dhe 4 mln euro pasuri të...

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri ka mohuar të ketë pasur ndërhyrje nga diplomatët e huaj për uljen e opozitës në një tryezë me maxhorancën për Reformën Zgjedhore. Në një prononcim për Report Tv, Gjiknuri ka hdhur poshtë pretendimet e Opozitës dhe të kryetarit Lulzim Basha, teksa u shpreh se marrëveshja mes maxhorancës dhe Opozitës ka qenë tipike shqiptare, ndërsa ndërkombëatrët kanë inkurajuar dialogun.

Dua të theksoj dicka, kjo është marrëveshje e mirëfilltë shqiptare, nuk ka pasur asnjë trysni ndërkombëtare që palët me patjetër të kishin marrëveshje, nuk ka patur asnjë rol ndërkombëtar që palët apo ndërkombëtarët të merrnin rol udhëheqës në këtë proces, përkundrazi kanë inkurajuar dialogun. Ajo cfarë u arrit është dialog i përbashkët, një reflektim i secilës palë për të gjetur mënyrë komunikimi për reformën zgjedhore. Kemi një opozitë që është në Kuvend dhe që ka vota, kemi një opozitë që ka vota popullore, njëra ka mandate kuvendi, tjetra përfaqëson elektorat të caktuar, kemi dy opozita  me të cilat do na duhet të bashkëpunojmë me të dyja për të gjetur kompromisin e përshtatshëm. Natyrshëm është më e vështirë se në mënyrë bilaterale por politika është këtu për të gjetur compromise. Unë nuk besoj se politika duhet të bëhet aq kokforte sa të vendosë kushte që po nuk miratove këtë, nuk të miratoj reformën zgjedhore. Pastaj ne natyrshëm si mazhorancë do bëjmë gjithcka kemi në dorë për të siguruar zgjedhje të lira e të ndershme, me të gjitha ato  aftësi apo kapacitete, qoftë vota apo administrative që ka mazhoranca,”- tha Gjiknuri.

Një ditë më parë, në një deklaratë për mediat, Basha u shpreh se marrëveshja me maxhorancën u diktua dhe u bë me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve, ndërsa shtoi se opozita nuk ka hequr dorë nga kërkesa për largimin e Ramës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...