Turqia reagon ndaj premtimeve të “paligjshme” zgjedhore të Netanjahut

Mos i humb

Vlorë/ Gjenden tre makina në det

Mëngjesin e sotëm në qytetin e Vlorës janë gjetur tre makina në det. Akoma nuk dihet arsyeja, por njëra nga automjetet ka karel që tërheq...

Kjo është deklarata e plotë e Pavarësisë së Kosovës

Kosova sot mbush 12 vjet qëkur kishte shpallur pavarësinë e saj. Me rastin e shënimit të këtij përvjetori ju sjellim deklaratën e plotë të Pavarësisë...

Turqi, arrestohet 180 anëtarë të dyshuar të FETO-s

Ankara Turqia ka arrestuar 180 anëtarë të dyshuar të organizatës terroriste FETO, grupit që qëndron pas grusht shtetit të dështuar të vitit 2016, (AA). Sipas burimeve...

Zarif: Jemi të gatshëm për bisedime me Arabinë Saudite

Ministri i Jashtëm i Iranit Javad Zarif tha të shtunën se janë të gatshëm për bisedime me Arabinë Saudite dhe se ka shumë mënyra...

Mesazhet ‘agresive’ të kryeministrit izraelit para zgjedhjeve të javës së ardhshme janë pjesë e ‘shtetit apartejdi racist’, shkruan kryediplomati turk, Mevlut Çavushollu në “Twitter”.

Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) ka reaguar nga “Twitter”-i ndaj deklaratave të Kryeministrit të Izraelit, Beniamin Netanjahu, i cili u ka premtuar votuesve aneksimin e vendbanimeve të jashtëligjshme çifute në Bregun Perëndimor, të cilin Izraeli e mban të pushtuar që nga 1967.

“Premtimi zgjedhor i [Kryeministrit izraelit Beniamin] Netanjahu, i cili vazhdon të japë çdo lloj mesazhi të paligjshëm, të padrejtë dhe agresiv në prag të zgjedhjeve, është pjesë e një shteti apartejdi racist. Ne do ti mbrojmë deri në fund të drejtat dhe interesat e vëllezërve tanë palestinezë”,- thotë Çavushollu në postimin që ka bërë në “Twitter”.

Në një konferencë për gazetarët Netanjahu kishte thënë se në koordinim me Administratën amerikane do të siguronte brenda një kohe të shkurtër aneksimin e vendbanimeve çifute që ndodhen në Luginën Jordan të Bregut Perëndimor nëse ai fiton zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen javën e ardhshme (më 17 shtator).

Të njëjtin zotim Netanjahu e kishte bërë edhe në një fjalim elektoral më 9 prill (në rast se i fiton zgjedhjet dhe krijon qeverinë e koalicionit). Netanjahun e kishte mbështetur edhe Ambasadori i ShBA-së në Izrael,David Fiedman, duke thënë se “është e drejtë e Izraelit të aneksojë një pjesë të territoreve të Bregut Perëndimor”.

Izraeli e mban të pushtuar Bregun Perëndimor që nga viti 1967 dhe ka ndërtuar këtu rreth 250 vendbanime të paligjshme çifute duke vendosur më shumë se 400 mijë kolonë hebrenj.

Palestinezët i duan këto territore së bashku me Rripin e Gazës për krijimin e një shteti të ardhshëm palestinez.

Ligji ndërkombëtar i pranon si “territore të pushtuara”Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor dhe i konsideron të paligjshme të gjitha vendbanimet çifute që janë ndërtuar në këto territore.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...