Ushtria e Libisë shkatërron sisteme të mbrojtjes ajrore të milicëve të Haftarit

Mos i humb

Samiti i G7-ës “do të zhvillohet në Shtëpinë e Bardhë”

Samiti i liderëve të shtatë shteteve më të industrializuara në botë do të zhvillohet “në fund të muajit qershor” në Shtëpinë e...

Mblidhen gjyqtarët e Kushtetueses, pritet vendimi për dekretin e Thaçit

Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur sot, ku pritet të ketë një vendim final për dekretin e...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Kosovë : 2 pacientë me Covid-19, në gjendje të rëndë shëndetësore

Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sot me 26.05.2020, janë të hospitalizuar 10 raste. Prej tyre...

Ushtria e Libisë njofton se ka shkatërruar edhe 3 sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore të prodhimit rus që Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë siguruar për milicët e Khalifa Haftar, lideri i forcave të armatosura jolegjitime në lindje të vendit.

Zëdhënësi zyrtar i Ushtrisë së Libisë, Mohamed Qanunu, në një deklaratë me shkrim njoftoi se që nga mbrëmë kanë shkatërruar 3 sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore “Pantsir” të prodhimit rus që EBA ka siguruar për milicët e Haftarit.

Njësitë artilerike dhe droni me armë (SIHA) kanë shkatërruar dy sisteme të mbrojtjes ajrore “Pantsir” të prodhimit rus që i përkisnin milicëve të Haftarit në qytetin Tarhuna dhe një sistem të mbrojtjes ajrore në rojin Al-Vishka në jug të Sirte.

Elementët ajrorë të ushtrisë së Libisë, bashkë me një sistem të mbrojtjes ajrore që goditën në orët e para të mëngjesit në qytetin Tarhuna, në 8 orët e fundit kanë shkatërruar gjithsej 4 sisteme të mbrojtjes ajrore “Pantsir” që EBA ka siguruar për milicët e Haftarit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...