Xhamia e vetme e Sllovenisë me minare do të hapet në qershor

Mos i humb

“Ekonomia botërore do të tkurret në 2020 për shkak koronavirusit”

Ekonomia botërore pritet të tkurret me 0.5 për qind në vitin 2020 për shkak të ndikimit negativ të koronavirusit, njoftoi të mërkurën...

E tmerrshme/ Italia shifra rekord, 969 vdekje në 24 orët e fundit

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Greqi/ Shkon në 17 numri i viktimave

Ka shkuar në 17 numri i viktimave në Greqi. Viktima është një 78-vjeçar. Aktualisht në Greqi regjistrohen 624 të...

Turqi, rritet në 92 numri i të vdekurve nga COVID-19

Ministri i Shëndetësisë së Turqisë, Fahrettin Koca, ka njoftuar se 17 persona kanë vdekur nga koronavirusi i ri në 24 orët e fundit...

Xhamia e vetme me minare që është ndërtuar në kryeqytetin e Sllovenisë, Xhamia e Lubjanës dhe Qendra Kulturore Islame do të hapet në muajin qershor (AA).

Punimet në xhaminë, gurthemeli i së cilës u hodh në vitin 2013, dhe tërheq vëmendjen me arkitekturën moderne, kanë përfunduar.

Xhamia e Lubjanës në të njëjtën kohë është xhamia e parë dhe e vetme në kryeqytet. Pjesa kryesore e saj u ndërtua duke u frymëzuar nga Qabja. Xhamia mahnit me minaren e gjatë 40 metrëshe dhe me fasadën që i ngjan konaqeve të vjetra të Bosnjë e Hercegovinës.

Sekretari i Përgjithshëm i Bashkësisë Islame të Sllovenisë, Nevzet Poric, në deklaratën për tha se kompleksi i ndërtuar në një sipërfaqe prej rreth 13.000 metra katror, ka përfunduar dhe hapja zyrtare do të bëhet në qershor.

Ai tregoi se xhami për rreth 10 ditë do të hapet në përdorim. “Gjithçka ka përfunduar. Prandaj mund të hapim xhaminë në përdorim. 50 vite pritëm këtë xhami dhe më në jemi të lumtur që e kemi”, tha Poric.

Iniciativa e parë për një xhami në Lubjanë kishte filluar në vitin 1969 por nuk ishte arritur rezultat. Bashkësia Islame e Sllovenisë, në 2008 e kishte blerë tokën ku do të ndërtohet xhamia. Gurthemeli i xhamisë ishte hedhur 2013.

Xhamia me kapacitet prej 1.400 personave kushtoi rreth 34 milionë euro.

Ajo u ndërtua me mbështetje të Katarit si dhe mbështetje të rëndësishme të Fondacionit të Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV).

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...