478 raste të reja me COVID-19 dhe 11 raste të vdekjes për 24 orë në Kosovë

Mos i humb

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar 478 raste me COVID-19 dhe kanë humbur jetën 11 persona.

Këto të dhëna u bënë të ditura përmes konferencës për medie, drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani.

“Nga 1 mijë e 530 mostra, kanë rezultuar 478 raste me COVID-19, ndërsa janë raportuar 11 raste të vdekjes, kurse janë shëruar 690 persona”, tha Ramadani gjatë konferencës për medie ku u shprehi ngushëllime edhe familjarëve të viktimave.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.530 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 478 raste pozitive”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Sipas të dhënave rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (77, 65 vjeç), Prizren 2 raste (82,72 vjeç), Ferizaj 1 rast (60 vjeç), Fushë Kosovë 1 rast (70 vjeç), Gjakovë 1 rase (80 vjeç), Gjilan 1 rast (72 vjeç), Hani i Elezit 1 rast (76 vjeç), Klinë 1 rast (62 vjeç), Suharekë 1 rast (77 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 41.777 raste nga 149.743 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.073 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 690 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 27.143 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.561.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 205 raste, Mitrovicë 34 raste, Gjilan 29 raste, Podujevë 28 raste, Gjakovë 25 raste, Fushë-Kosovë 23 raste, Suharekë 15 raste, Kamenicë 12 raste, Pejë 12 raste, Ferizaj 11 raste, Lipjan 11 raste, Obiliq 11 raste, Prizren 11 raste, Vushtrri 9 raste, Drenas 7 raste, Viti 7 raste, Skenderaj 6 raste, Deçan 5 raste, Malishevë 5 raste, Klinë 3 raste, Kllokot 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga 1 rast Dragash, Hani i Elezit, Kaçanik, Ranillug, Shtime. /Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit