6 Arsye Të Vlefshme Përse Duhet Të Kufizoni Karbohidratet

Mos i humb

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve: Loja e maces me miun duhet të mbarojë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia nuk e ka zbutur qëndrimin e saj...

“Shkollat pa ujë, pa dizinfektues e ngrohje, blejmë gjithçka vetë”, të rinjtë e Kukësit i ankohen Bashës. Kreu i PD: Planin e kemi gati,...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bashkëbisedim me disa të rinj në qytetin e Kukësit. Gjatë bisedës me kryetarin...

Këngëtarit të njohur grek iu gjet armë dhe kokainë në makinë, ja çfarë deklaroi përpara hetuesve

Këngëtari i njohur grek Notis Sfakianakis, u kap mbrëmë nga policia me armë zjarri dhe kokainë në makinë. Ai...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Karbohidratet janë pjesë ushqyes të rëndësishëm për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm

Ato i gjejmë në formën e sheqernave, fibrave dhe niseshtejesë natyrale.

Karbohidratet i japin organizmit  glukozë e cila transformohet në energji që shfrytëzohet në maksimum nga i gjithë organizmi, nga koka tek këmbët.

Nga ana tjetër, sasia e konsumuar e karbohidrateve është e një rëndësie kyce për shëndetin.

Sasia e Duhur Ditore e Karbohidrateve Për Organizmin

Ekspertët thonë se nëse njeriu kryen një jetë aktive, atëherë duhet të sigurohet që 40% e kalorive të marra në ditë të jenë karbohidrate, 30% proteinë dhe 30% yndyrna.

Në përgjithësi, 500-800 kalori duhet të vijnë nga një ose disa burime karbohidratesh.

Kjo përkthehet në 150-200 gramë karbohidrate në ditë.

Sasia e karbohidrateve ditore është në varësi edhe të llojit të përzgjedhur.

Për shembull nëse jeni tifozë të orizit keni përballë dy alternativa.

Orizi i bardhë konvertohet në sheqer direkt sapo hyn në organizëm ndërsa orizi kaf është i pasur me fibër që ngadalëson përthithjen e karbohidrateve.

Ekspertët të cilëve u referohet AgroWeb.org, thonë se njeriu mund të konsumojë një sasi të ulët por sërish të shëndetshme të karbohidrateve pa vënë në rrezik shëndetin.

Sasia më e ulët dhe e lejuar e karbohidrateve është 50 gramë në ditë. Kjo sasi plotësohet mirë në një racion tërshërë me një gjysëm banane.

Nëse ju konsumoni më pak se 50 gramë, atëherë do të pësoni rënie të ndieshme të energjisë në trup.

Burimet e Mira Dhe Të Këqija të Karbohidrateve

Burimet më të shëndetshme të karbohidrateve janë ushqime të papërpunuara siç janë drithërat e plota, frutat, perimet dhe bishtajoret, si thjerrëzat, fasulet.

Ato e furnizojnë trupin me vitamina, minerale dhe fibër.

Burimet më të pashëndetshme të karbohidrateve janë: buka e bardhë, ëmbëlsirat, pijet e gazuara dhe çdo ushqim tjetër i përpunuar.

Këto karbohidrate nxisin shtimin në peshë, diabetin dhe sëmundjet e zemrës.

6 Arsye Të Vlefshme Përse Duhet Të Kufizoni Karbohidratet Jo Të Shëndetshme 

Studiuesit e kësaj teme thonë se kufizimi i karbohidrateve jo të shëndetshme, të cilat gjenden tek ushqimet e papërpunuara dhe përgjithësisht nuk ofrojnë fibër, e ndihmon njeriun ta ketë më të lehtë të:

  • humbasë kilogramët e tepërt
  •  ketë energji afatgjatë
  • ketë muskuj më të fortë,
  •  jetë i/e ngopur më gjatë e të mos ketë fryrje të stomakut,
  • jetë më pak i rrezikuar ndaj diabetit
  • ketë një zemër më të fortë.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Tjetër tërmet i fortë në Turqi, lëkundjet zgjasin për 15-20 sekonda

Një tërmet me magnitudë 5.2 është regjistruar sot në Turqi, me epiqendër Gazipaşa-n në Antalia, bën me dije Agjencia për Menaxhimin e...

Të paguajnë të pasurit!/ Argjentina u vë taksë për Covid-in

Argjentina u vendosi një taksë të re njerëzve të saj më të pasur, përmes të ciëls do të mund të paguhen furnizimet...

Sërish rekord viktimash nga koronavirusi, ndërrojnë jetë 19 pacientë, 846 raste të reja infektimi

Vijojnë shifrat rekord të viktimave dhe infektimeve nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24...

COVID-19, Turqia në orë policore gjatë fundjavës

Në Turqi ka hyrë në fuqi bllokimi i plotë për fundjavën, si pjesë e masave për të ndaluar një valë të re...

14 viktima dhe 560 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620...