9-vjeçarja gjen një mesazh në një shishe të nisur nga Japonia në Hawai 37 vjet më parë

Mos i humb

Një vajzë 9-vjeçare duke vizituar një park të Hawaiit me familjen e saj zbuloi një mesazh në një shishe që ishte nisur nga Japonia 37 vjet më parë.

Abbie Graham, 9 vjeçe, nga Keaau, ishte duke vizituar Parkun e Parajsës Havai me prindërit dhe motrën e saj kur gjeti një shishe qelqi e lyer me baltë në plazh.

Prindërit Angie dhe John Graham thanë që fillimisht ishin skeptikë se objekti ishte diçka tjetër si për shembull mbeturinat që mund të nxjerrë deti zakonisht.

“Mendova se ishte mbeturina dhe ajo mendoi se ishte thesar”, tha John Graham për Hawaii Tribune-Herald.

Familja e mori shishen me vete dhe ata përfundimisht zbuluan dyshimet e Abbie se bëhej fjalë për një mesazh në një shishe.

“Disa ditë më vonë, ne e hapëm atë dhe ishte nga Japonia”, kujtoi Abbie Graham.

Shënimi brenda shishes u shkrua nga Klubi i Shkencave të Natyrës Shkolla e Lartë Choshi Prefectural Chiba në Japoni. Mesazhi u shtyp në anglisht, spanjisht dhe japonisht.

“Kjo shishe u hodh në det në brigjet e Choshi, Japoni, në korrik 1984,” shkruhej në shënim.

Letra i kërkoi gjetësit të hynte në kontakt me klubin me informacione përfshirë koordinatat ku u zbulua shishja. Ajo tha se shishja ishte pjesë e një “hetimi aktual oqeanor”.

Familja tha se ata ende nuk kanë qenë në gjendje të kontaktojnë me autorët e mesazhit.

“Ne pamë në internet, por faqja në internet është e gjitha në Japonisht, kështu që nuk mund të lexonim asgjë”, tha John Graham. “Kështu që ne kuptuam që thjesht do ta lanim dhe do ta dërgonim përsëri në shkollë në adresën që na dhanë. Ne e kuptojmë që njerëzit që e dërguan atë duhet të jenë 50, 55 vjeç tani.”

Ishte e paqartë nëse Klubi i Shkencave të Natyrës është ende aktiv në shkollë. Uebfaqja e Shkollës së Mesme të Choshi nuk e rendit grupin si midis klubeve të saj aktuale, por aktualisht ka një Klub Shkencor.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit